9 lat temu

Bogowie we współczesnej rzeczywistości

Opowieści o bóstwach i czynionych przez nich cudach odwołują się zawsze do bliższej lub dalszej, ale jednak przeszłości. Wielu z was zapewne zastanawiało się, jakby wyglądali ci mityczni bogowie, gdyby pojawili się na ziemi dzisiaj? W końcu Jezus był wędrownym nauczycielem, a wśród jego uczniów znajdowała się prostytutka.

Artystka Dina Goldstein zrealizowała projekt fotograficzny, w którym czerpiąc z podstawowych systemów religijnych, usytuowała bóstwa w znanej nam, współczesnej rzeczywistości. Czy Budda odnalazł się w konsumpcyjnej rzeczywistość?

Ostatnia wieczerza w Vancoucer

GOS-Last-Supper__880

Zdjęcie inspirowane oczywiście obrazem Leonadra da Vinci namalowanym w XV wieku. Uczestnicząc w najsłynniejszej chyba kolacji w historii ludzkości, współcześni apostołowie jedzą tanie, streetfoodowe produkty: noodle instant, napoje w puszkach i wino.

Jahwe

GOS-Elohim_web__880

W projekcie artystki, żydowski Bóg jest niespełnionym bóstwem – mieszka w tanim mieszkaniu i pracuje dorywczo, aby przetrwać.

Prorok Muhhamed

GOS-Mohammed_web__880

Muzułmanie mają bogatą historię rozkwitu nauki, filozofii i edukacji, zachód zawdzięcza swój rozwój naukowy między innymi Arabom, którzy w tzw. Złotym Wieku między VII a XIII stuleciem przechowali i „podali dalej” starożytną wiedzę. To zapominane dziś dziedzictwo kontrastuje z wizerunkiem współczesnych krajów arabskich zestawionych z zsekularyzowanym i modernistycznym zachodem

Diabeł

GOS-Satan_web__880

Diabeł ukazany jest jako kierowca lawety, który konfiskuje samochód błagającej o pozostanie go staruszki. Nasze społeczeństwo wprowadzając szereg praw i ograniczeń stara się uczynić życie społeczne bardziej sprawnym i sprawiedliwym dla wszystkich, często jednak efekt odbiega od zamierzeń.

Darwin

GOS-Darwin_web__880

Darwin swoją teorią ewolucji pomógł oderwać się zachodowi od przywiązania do religijnych dogmatów, mistycyzmu i przesądów. Jednak nauka nie potrafi dostarczyć odpowiedzi na wszystkie pytania, a nawet zgadza się z koncepcją przypadkowości życia.

Lakszmi

GOS-Lakshmi_web__880

Lakszmi jest hinduską boginią bogactwa, piękna i pieniędzy. Jak kobieta pracująca obecnie ma wypełnić wszystkie te role? Jej cztery ręce ilustrują wszystkie te obowiązki. Bogini musi być piękna i atrakcyjna dla swojego partnera i przynieść do domu co najmniej połowę dochodu rodziny. Mimo to jednak wciąż jest w kuchni, odpowiedzialna za prowadzenie gospodarstwa domowego.

VooDoo

GOS-Voodoo_web__880

VooDoo jest religią przyniesioną przez niewolników, gdy byli oni przymusowo wysłani na Haiti i inne wyspy w Indiach Zachodnich. Ta fotografia jest hołdem dla afrykańskich niewolników. Zdjęcie przedstawia dom przygotowany do rozbiórki, a młoda kobieta, która wychowała się tutaj, otoczona jest przez duchy wspomnień z dzieciństwa.

Budda

GOS-Buddha_web__880

Budda oznacza „przebudzony” lub „oświecony”. Buddyzm dąży do poszukiwania prawdy i oświecenia poprzez odrzucenie trucizny, która trzyma nas w niewiedzy, są to: niewiedza, przywiązanie i niechęć, które w zachodnich koncepcjach psychologicznych możemy porównać do narcyzmu, pożądania i nienawiści. Budda w hipermarkecie ma pokazać, jak daleko odeszliśmy od ideałów, które uosabiał.

Wicca

GOS-Wicca_web__880

Wicca jest neopogańską religią składającą hołd przedchrześcijańskim bóstwom. W tym systemie kobiety i mężczyźni są równi. W społecznym odbiorze Wicca nie jest do końca traktowane poważnie, a to dlatego, że kojarzy się głównie z Halloween i czarownicami. Wyznawcy Wicca znajdują się więc w pewnym sensie na marginesie uznanych grup religijnych, dlatego w wizji artystki pogańskie bóstwa żyją poza głównym nurtem społeczeństwa.

Ganesza

GOS-Ganesh_web__880

Oto Ganesza, jedno z najważniejszych bóstw w hinduizmie. Łatwo je rozpoznać po głowie słonia, z którą jest przedstawiany od wieków w sztuce i ikonografii.

Portret ten odzwierciedla osobiste doświadczenia artystki z dzieciństwa. Jako imigrantka do Kanady była zastraszana z powodu inności, zdjęcie pokazuje, że to, co nas odróżnia to nie tylko to, co jedzą inni i jak się ubierają, ale także to, w co wierzą.

Scjentologia

GOS-Xenu_web__880

Scjentologia, stworzona przez Rona L. Hubbarda, jest kontrowersyjna ze względu na niezwykłe doktryny rodem z science fiction. Jednym z nich jest mit Xenu, który działa jako terapeuta i psychiatra, bazując na przekonaniu, że psychiatria, jako zawód, jest barbarzyńska i skorumpowana. Portret ten ilustruje, jak ci, którzy kontrolują umysły i serca ludzi, poprzez dogmaty są chętni do szybkiego potępiania swobodnego i niezależnego myślenia.