9 lat temu

Tajemnice DNA

adn-960x623

Nasz kod genetyczny jest tajemnicą naszego życia, naszych zindywidualizowanych cech a czasem nawet i charakteru. Dla przeciętnego człowieka jest wielką tajemnicą – oto kilka faktów, które przedstawiają najbardziej wyjątkowe cechy naszego DNA.

1. Długość DNA w twoim ciele pozwoliłaby na wielokrotną podróż do Słońca i z powrotem.

Gdyby całe DNA, które tworzy twoje ciało rozwinąć to długość łańcucha tworzącego pojedynczą komórkę miałaby aż 6 metrów długości. Twój organizm składa się z około 100 bilionów komórek – to oznacza, że wszystkie cząsteczki DNA twojego ciała mogłyby utworzyć łańcuch, którego długość wynosiłaby 600 razy odległość od Słońca do Ziemi i z powrotem! Biorąc pod uwagę , że dzieli nas jakieś 92 miliony kilometrów to naprawdę dużo DNA.

2. 99.9% twojego DNA jak identyczne jak u każdego innego człwoieka na świecie!

Badania pokazują, że nawet osoby z zupełnie różnych obszarów geograficznych na całym świecie dzielą ze sobą 99,9 procent DNA. Pomimo fizycznych różnic, genetycznie jesteśmy uderzająco podobni. Ta mała, dziesiętna część procenta wystarcza, aby zidentyfikować pochodzenie geograficzne przodków poszczególnych mężczyzn i kobiet. Tak więc popularny antywojenny argument, że wszyscy jesteśmy do siebie podobni jest w istocie prawdą.

3. 8% twojego DNA to obcy materiał genetyczny.

DNA to delikatne cząsteczki, które nie są odporne na powstawanie błędów. Istnieje wiele mechanizmów autonaprawy zepsutego DNA, niektóre szkody zostają jednak z tobą na całe życie.

Przykładowo wirusy mogą dodawać część swojego DNA do ludzkiego, które może być potem dziedziczone przez potomstwo. Przez niezliczone pokolenia ludzkości zgromadziliśmy już całkiem sporo wirusowego materiału genetycznego – na tę chwilę obcy materiał genetyczny stanowi już 8 procent naszego DNA! Oczywiście większość z tego jest dla nas nieszkodliwa, część okazała się natomiast być całkiem pomocna.

4. Nasze DNA jest prawie identyczne jak DNA szympansa!

Po odszyfrowaniu sekwencji DNA szympansa okazało się, że w 98 procentach jest ono tożsame z ludzkim! Zaledwie kilka sekwencji powoduje odróżnienie nas od małp – jak choćby gen odpowiedzialny za umiejętność mowy. Liczba genetycznych różnic między człowiekiem a szympansem jest 10 razy mniejsza niż liczba różnic między myszami a szczurami.

chromosomy-czlowieka-vs-szympansa

5. Istnieje kosmiczna baza DNA na wypadek zniszczenia ludzkości.

W 2008 roku rosyjski statek kosmiczny wystrzelił małe urządzenie z cyfrowym zapisem sekwencji DNA niektórych prominentnych postaci, takich jak Stephen Hawking, Lance Armstrong, Stephen Colbert, i Jo Garcia. Celem misji jest zapewnienie budulca by wskrzesić ludzkość w razie gdyby jakaś apokaliptyczna katastrofa zniszczyła Ziemię.