9 lat temu

Wyjątkowe zjawisko astronomiczne na naszym niebie!

total-lunar-eclipse-april42015-dean-hooper-australia-virtual-telescope2

Całkowite zaćmienie księżyca, Melbourne, Australia. Foto: Dean Hooper via Virtual Telescope Project

Całkowite zaćmienie księżyca oraz superksiężyc – te dwa zjawiska wystąpią jednocześnie pod koniec września, dając jedną z niewielu możliwość zobaczenia tego wyjątkowo rzadkiego spektaklu. Oby pogoda tym razem dopisała.

Super księżyc to powtarzające się cyklicznie zjawisko, powstające, gdy satelita podążając na swojej orbicie znajdzie się w najbliższym Ziemi punkcie (tzw. perygeum). Przeciętna odległość dzieląca oba ciała to jakieś 384,600 kilometrów. Podczas zbliżenia odległość ta zmniejszy się do zaledwie 363,700 km. Efektem tego zbliżenia będzie lepsza widoczność Księżyca, który będzie wydawał się zarówno większy o jakieś 14% oraz jaśniejszy o prawie jedną trzecią.

perygeum

Księżyc powoli zaczyna zbliżać się do Ziemi, moment gdy będzie w najbliższym położeniu nastąpi dokładnie w nocy 27 września, natomiast kolejna noc to pełnia. 28 września będziemy mieli okazję oglądać następne wyjątkowe zjawisko – całkowite zaćmienie księżyca – pierwsze od czterech lat.

Astralny spektakl zacznie się w środku nocy – kilka minut po godz. 2.00. Aby zobaczyć całe zjawisko trzeba będzie jednak zarwać noc – przechodząc przez wszystkie fazy, łącznie z całkowitym zaćmieniem, księżyc powróci do swojej naturalnej postaci dopiero nad ranem.

Połączenie się tych dwóch wydarzeń jest wyjątkowym fenomenem, który ostatnim razem ludzie mieli okazję oglądać przeszło trzy dekady temu w 1982 roku. Następne czeka nas dopiero w 2033. Zjawisko obserwowaliśmy do tej pory jedynie 5 razy w latach: 1910, 1928, 1964 oraz w 1982 roku, w przeciwieństwie do zwykłych zaćmień księżyca, które w różnych częściach świata są obserwowane średnio co dwa i pół roku.

Zaćmienie księżyca nie spowoduje jednak zniknięcia satelity z nieba, lecz jego stopniowe zabarwianie się na czerwony kolor – w kulminacyjnym momencie będziemy więc oglądać krwawy super księżyc w pełni! To dlatego, że w przypadku zaćmienia księżyca to Ziemia zasłania światło słoneczne, które odbijając się od powierzchni satelity powoduje jego srebrzysty poblask. Nasza planeta znajdzie się na linii między gwiazdą a satelitą zasłaniając światło, co z perspektywy Ziemi umożliwi ten niesamowity efekt.

Nie pozostaje więc nic jak tylko szykować się do nocnych obserwacji.