9 lat temu

Ten niepozorny budynek oczyszcza powietrze ze smogu

2037-6291-image.jpeg__800x600_q85_crop

Projekt zrealizowano aby zwrócił uwagę ludzi na rosnące zanieczyszczenie powietrza w miastach europy. Nie jest w stanie rozwiązać problemu, z którym się zmagamy. Nie mniej jednak jest to zdecydowanie krok w dobrą stronę.

Smog, drobne cząstki zanieczyszczeń znajdujące się w powietrzu, górują nad panoramą niejednego miasta, stanowiąc też zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Problem jest na tyle duży, że stanowi jeden z wyborczych tematów. Wielu naukowców poszukuje nowych kreatywnych rozwiązań.

Niestety nas, mieszkańców Polski, problem zanieczyszonego powietrza dotyka bezpośrednio. Znajdujemy się w niechlubnej czołówce najbardziej zatrutych miast.

zanieczyszczenie-powietrza-w-polsce

Najnowszym przykładem ciekawych pomysłów jest licząca 23-metry wieża oczyszczająca powietrze, którą zainstalowano w parku w Rotterdamie. Wieża sięga prawie 7 metrów wzwyż i może oczyścić do miliona stóp sześciennych powietrza na godzinę.

Jak to działa? Przez jonizację cząsteczek smogu.

Powietrze zostaje zassane do systemu wentylacyjnego w górnej części wieży. Następnie wszystkim cząsteczkom mniejszym niż 15 mikrometrów zostaje dodany dodatni jon. Następnie, podobnie jak przy użyciu magnesu, który ściąga opiłki żelaza, wszystkie elementy z dodatnim ładunkiem zostają uziemione przy użyciu elektrody znajdującej się w  komorze.

2040-6294-image

W kolejnym kroku, czyste powietrze jest z powrotem wydalane do otoczenia, tworząc wokół wieży strefę świeżego powietrza. Czystym powietrzem możemy „napawać się” niestety tylko w okolicach wieży – po wyjściu z kręgu świeżości możemy poczuć nieprzyjemny powrót do powietrza, którym oddychamy na co dzień.

Wieża zużywa mniej więcej tyle energii, co bojler do podgrzewania wody i zasilana jest „zieloną” energią wiatrową. Jest również atrakcyjna przez swój elegancki wygląd z metalowymi, eleganckimi krzywiznami boków.

2042-6296-image

Zbierane zanieczyszczenia są kompresowane. Autorzy projektu znaleźli niezwykły sposób na pozbycie się ich – sę kompresowane i zamieniane w kostki. Te z kolei zamieniane są w pierścionki i inne elementy biżuterii. Każdy z nich to 1000m3 czystszego powietrza!

2065-6351-image

2043-6275-image

Niestety technologia stworzenia oczyszczającej wieży jest dość kosztowna, dlatego z pewnością wynalazek nie jest rozwiązaniem problem smogu w miastach.

Jak myślicie ile takich urządzeń potrzeba by do oczyszczenia powietrza w Krakowie?

2062-6347-image

Strona Smog Free Project