9 lat temu

Czemu mężczyznom trudniej jest się wysłowić? Naukowcy o różnicach płci.

problemas-comunicacic3b3n

Powszechnie wiadomo, że to kobiety są większymi gadułami, a mówiąc naukowo, że mają lepsze zdolności werbalne. Teraz naukowcy odkryli powiązanie między tą cechą a testosteronem. Panowie – jeśli macie czasem problemy by wysłowić się odpowiadając na zawiłe pytania waszych partnerek, może śmiał zwalić to na hormony!

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Holandii i Austrii pokazują, że poziom testosteronu wpływa na obszary językowe w mózgu. Naukowcy przebadali osiemnaście transpłciowych osób przed i po kuracji hormonalnej, będącej częścią metamorfozy z kobiety w mężczyznę.

W trakcie badania naukowcy odkryli, że w przeciągu czterech tygodni kuracji dwa obszary lewej półkuli – obszar Broca (gdzie język jest wytwarzany) i obszar Wernickego (gdzie język jest przetwarzany) – straciły na objętości tzw. szarej materii w wyniku podawania wysokich dawek testosteronu, w trakcie procesu zmiany płci.

aphasia_diagram_700w

Wyciągając ogólniejsze wnioski z badani można stwierdzić, że prawdziwa różnica między umysłem kobiet i mężczyzn kryje się w hormonach, a nie strukturze mózgu. Ponadto hormony mogą wpływać na mózg nie tylko w okresie wczesnego rozwoju lecz również później – w dorosłym życiu.

Naukowcy już wcześniej stwierdzili, że wysoki poziom testosteronu u dzieci wiązał się z małym zasobem słów, którymi się one posługiwały.

Innym interesującym spostrzeżeniem było odkrycie, że zmniejszenie się szarej materii u mężczyzn transpłciowych wiązało się również z rozwojem tzw. białej materii, która pomaga w przepływie informacji pomiędzy neuronami. Naukowcy uważają, że ta zmiana nastąpiła, aby pomóc zrekompensować pogorszenie się możliwości szarej materii.

„Wiadomo już od pewnego czasu, że wyższy poziom testosteronu jest związany z mniejszym zasobem słownika u dzieci i ich werbalnymi umiejętnościami oraz, że zdolności werbalne ulegają pogorszeniu u transseksualistów przechodzących przemianę z kobiet na mężczyzn, po kuracji testosteronem. To zgadza się z naszą obserwacją o zmniejszonej objętości szarej materii w mózgu. Jednak wzmocnienie istoty białej w tych obszarach było zaskoczeniem. Uważamy, że jeśli chodzi o umiejętności językowe to straty w szarej materii przewyższają zyski ze wzrostu białej materii”.