8 lat temu

Hobby, które podniosą twoje IQ

hobby-podwyzsza-twoje-iq

Większość z nas uważa, że rodzimy się z danym poziomem inteligencji i jedyne co możemy zrobić to wykorzystywać jak najlepiej nasze zdolności. Okazuje się jednak, że możemy zwiększać nasz potencjał, ćwicząc mózg na różne sposoby i to bez względu na wiek, w którym zaczniemy.

1. Granie na instrumentach

Granie na instrumencie pomaga rozwijać twoją kreatywność, umiejętności analityczne, motoryczne, językowe i matematyczne! Niektórzy twierdzą, że wszystkie te korzyści można osiągnąć również przez uprawianie sportu, szczególnie gry zespołowe.

Muzyki powoduje rozwijanie spoidła mózgowego (tzw. ciałka modzelowatego), przez tworzenie nowych powiązań mózgowych. Ulepszenie spoidła powoduje poprawę pamięci, umiejętności rozwiązywania problemów i ogólnie poprawia kondycję naszego umysłu, a wszystko możesz osiągać bez względu na wiek.

2. Czytanie (czegokolwiek!)

Korzyści wynikające z czytania są takie same bez względu na to, co czytasz – czy będzie to „Gra o Tron”, „Harry Potter” czy nobliści. Czytanie powoduje poprawę inteligencji emocjonalnej, odpowiedzialnej za umiejętność zrozumienia uczuć innych ludzi, oraz tzw. fluid and crystal intelligence, która pozwala nam rozumieć problemy pojawiające się w literaturze.

Czytanie poprawi twoje zdolności do rozwiązywania codziennych życiowych problemów – dzięki umiejętności wyszukiwania wzorców, poprawę procesów rozumienia i interpretacji uczuć innych ludzi oraz umiejętne stosowanie różnorodnej wiedzy w codziennych sytuacjach.

W pracy może przekładać się to na lepsze zarządzanie i rozumienie mechanizmów działania różnych zjawisk.

3. Regularne ćwiczenia

Jeśli ćwiczysz od czasu do czasu, nie osiągniesz tego efektu. Regularna aktywność fizyczna daje dużo lepsze wyniki niż ciężki, ale nieregularny wycisk. Ćwicząc regularnie, dostarczasz swoim komórkom proteiny, które wpływają na poprawę pamięci, umiejętności koncentracji i uczenia. Nie bez powodu ruch jest zalecany przy wielu rodzajach zaburzeń psychicznych.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że długie siedzenie może powodować odwrotne skutki i uniemożliwiać naszemu mózgowi pracę na pełnych obrotach.

4. Uczenie się języków

Naukowcy odkryli, że osoby dwujęzyczne są lepsze w rozwiązywaniu zagadek niż te posługujące się tylko jednym. Uczenie się nowych języków umożliwia nam lepsze wykonywanie wymagających umysłowo zadań, takich jak planowanie czy rozwiązywanie problemów.

Dodatkowo wielojęzyczność wpływa pozytywnie na lepsze monitorowanie otaczającej nas rzeczywistości i skupienie na postępujących procesach.

W wielu firmach zalecane jest, aby starając się o posadę menedżerską zacząć uczyć się kolejnego języka. Patrząc na to, jak nasz umysł reaguje na rozwijanie umiejętności językowych, może to być okrężna taktyka na rozwój zdolności pracowników.

5. Ucz się kumulatywnie

Wielu z was zapewne zaliczało testy na studiach, zdobywając wiedzę na wieczór przed egzaminem, problem z taką wiedzą jest jeden – szybko wyparowuje nam z głowy, ponieważ po teście już jej nie utrwalamy. Dlatego właśnie uczenie się języków jest tak korzystne dla naszego mózgu – używając języka, ciągle powtarzamy zdobytą wiedzę od podstaw, kumulując nasze dotychczasowe umiejętności.

Spróbuj zastosować metodę uczenia kumulatywnego w swoim codziennym życiu – rób notatki z interesujących cię książek lub obserwacji czegokolwiek, co wyda ci się interesujące – będziesz mógł do nich powrócić po jakimś czasie. Zastosuj metodę kumulatywnej nauki do samodoskonalenia.

6. Zagadki logiczne

Sudoku, łamigłówki, zagadki, gry planszowe, gry wideo, karciane i inne podobne aktywności zwiększają tzw. neuroplastyczność, czyli zdolność do tworzenia nowych połączeń w obrębie tkanki nerwowej. Wpływa to na zwiększenie naszej umiejętności do widzenia rzeczy z innego punktu widzenia, rozumienia przyczyn i skutków, emocji i zachowań innych. Nasze zdolności poznawcze poprawią się, przez co będziemy bardziej świadomie wychwytywać wzorce.

Neuropatyczność związana jest również zaburzeniami umysłowymi, dlatego osoby z wysoką zdolnością do tworzenia nowych powiązań nerwowych są mniej podatne na depresje i lęki, a podczas uczenia się szybciej zapamiętują informacje.

7. Medytacja

W 1993 roku Dalai Lama poddał się niezwykłemu eksperymentowi – poprosił, aby przebadano jego mózg podczas medytacji, aby sprawdzić, czy jest on w stanie kontrolować fale mózgowe zgodnie ze swoją intencją. Wyniki eksperymentu pokazały, że Lama oraz inni mnisi w czasie wielogodzinnych medytacji faktycznie modyfikowali sposób funkcjonowania swoich mózgów, wpływając na jego prace.

Od tego czasu medytacja stała się podmiotem zainteresowania wielu osób, które chcą wykorzystać ją do kontroli swoich fal mózgowych, a przez to emocji i nastrojów. Te techniki mogą być przydatne w codziennym życiu, kiedy np. chcemy prosić o podwyżkę, starać się o nową pracę lub podczas ważnych negocjacji – dodając sobie poczucia siły i pewności siebie.

Główną zasadą jest założenie, że możesz rozwijać swój umysł zgodnie z wyznaczonym przez siebie celem. Poprzez różne działania możemy stymulować różne obszary mózgu, tak więc możesz pracować zarówno nad rozwojem swoich zdolności, jak i nad pokonaniem słabości. Skupienie na samodoskonaleniu umysłu jest dobrym pomysłem dla każdego, kto czuje, że zatrzymał się w swoim rozwoju zawodowym, kto chce zwiększyć swój potencjał i dla wszystkich ambitnych osób.