9 lat temu

Ekologiczny dom z konopii filtrujący powietrze

dom-z-konopii

Ekologiczny, tani i zdrowy – ściany z betonu konopnego przewentylują nawet zanieczyszczone powietrze, dostające się do mieszkania.

Konopie przezywają swój wielki come back w Ameryce, po tym gdy pięć stanów zalegalizowało rekreacyjne użycie cannabis. Mniej znany jest fakt, że dzięki temu także materiały budowlane wykonane z konopi mogą teraz swobodnie podbijać rynek.

Efekty tych zmian są już widoczne. Powstał już pierwszy dom wykonany z betonu konopianego, który został zbudowany w Asheville w Północnej Karolinie. Liczący ponad 300 metrów kwadratowych dom, poza ścianami z konopi, wypełniony jest też przyjaznym naturze sprzętem.

hemcrete_650 hemcrete_4_650

hemcrete_7_650

hemcrete_9_650

Aby stworzyć solidny i jednocześnie oddychający system ścian, konopie zostały zmieszane z wapniem i wodą i na miejscu wlane pomiędzy zewnętrze słupy nośne.

Beton konopiany jest bardziej podobny do słomianych bali niż betonowych bloków, dodatkowo mając niezwykłą cechę – możliwość absorbcji węgla z zanieczyszczeń, do twojego domu dostawać się więc będzie oczyszczone już powietrze!

Wysoka masa termiczna tego materiału pomaga też w utrzymaniu stałej temperatury w mieszkaniu zamiast pozwalać na przepływy powietrza.

Wewnętrzne ściany wykonane są ekologicznego materiału Purepanel – unikalnego produktu, wykonanego z przetworzonej makulatury. We wnętrzu sztywnej, zewnętrznej powierzchni znajduje się falisty rdzeń, podobny do tektury.

hemcrete_6_650

hemcrete_3_650

W domu zamontowane zostały też specjalne ramy okienne, które zostały wyposażone w wysokiej technologii szkło. Zostały rozmieszczone tak, aby umożliwić wejście jak największej ilości światła słonecznego bez efektu przegrzewania przestrzeni. Przestrzeń została pomyślana tak, aby słonce mogło wejść jak najdalej w głąb domu.

To nie wszystko:  energooszczędny system ściana jest połączony z super wydajną powietrzną pompą ciepła służącą do efektywnego ogrzewania i chłodzenia domu, zmniejszając koszty eksploatacji, a także potrzebę użycia drogiego sprzętu.

Hemp8

hemcrete_650

hemcrete_2_650

hemcrete_10_650

Pewne techniczne kompromisy zostały jednak wprowadzone, jak np. pianki na bazie ropy naftowej w suficie i fundamentach. Dom jest jednak przykładem tego jak myślenie o zdrowiu, ekologicznej energii i designie mogą ze sobą koegzystować w praktycznym życiu.

hemcrete_11_650