9 lat temu

Dlaczego nigdzie na świecie nie kupisz lodów o smaku winogron?

read-this-incredible-story-of-why-you-cant-buy-grape-ice-cream-57461-600x351

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego nie możecie kupić lodów o smaku winogronowym? Za tym faktem stoi pewna mrożąca krew historia…

Genialny wynalazca lodów Robert Green obiecał swoim fanom podczas Wystawy Światowej w 1876 roku, że opracuje wkrótce lody o smaku winogronowym. Nie wiedział jednak o tym, że winogrona zawierają cząsteczki antocyjanów, które zapobiegają zamarzaniu. Tak więc odnoszący do tej pory sukcesy twórca odniósł w tej kwestii sromotną porażkę.

Inne firmy takie jak Baskin Robbins również próbowały i im również nie powiodła się ze względu na antocyjany. Bez większych sukcesów przebiegały kolejne eksperymenty amatorów winogron, aż do 1976 roku gdy Ben z Ben & Jerry’s Icecream, postanowił dać szansę winogronom. Motywowało go wyzwanie postawione przez atrakcyjną siostrę Jerry’ego – Becky. W rozmowie z People Magazine w 1984 roku Ben relacjonowanych, że będąc szaleńczo zakochanym w Becky, obiecał stworzyć smak lodów tylko dla niej.

Zaczął od soku wyciskanego z samych skórek. Mimo, iż nie znał przebiegu chemicznego procesu utrudniającego zamrażanie, udało mu się odkryć, że poziom antocyjanów w skórkach jest na tyle niski, że umożliwia zamrożenie lodów. Wydawało się, że sukces został osiągnięty.

Becky była zachwycona, aby pokazać jej mój wynalazek spotkaliśmy się u niej w domu. Podałem jej porcję lodów na wafelku.

Becky żartobliwie pozwoliła swojemu psu spróbować trochę. Posmakowały mu więc pies polizał jeszcze kilka razy. Chwilę potem jęknął i padł na podłogę. Po chwili było już po nim. Nie miałem pojęcia, że winogrona są toksyczne dla psów, a konkretnie to właśnie antocyjany są. Becky była przerażona. Wymyśliłem właśnie śmiertelną truciznę dla psa – teraz już na pewno nie miałem szansy na cokolwiek.

O tragicznych skutkach swojego eksperymentu Ben poinformował władze medyczne. Wydarzenie to miało wpływ na dalsze eksperymenty nad winogronami – w 1982 roku Agencja Żywności i Leków zakazała sprzedaży i badań nad lodami i sorbetami o smaku winogron, naturalnymi i sztucznymi, ze względu na zagrożenie życia zwierząt. Zakaz nałożony w Stanach obowiązuje do 2028 roku.