9 lat temu

Doskonałe astrofotografie wykonane z podwórka w Nowym Jorku

Untitled-1

Poniższe zdjęcia wyglądają jak wykonane przy pomocy najnowocześniejszych teleskopów NASA. Zaskakujące jest jednak to, że wykonał je fotograf amator we własnym ogródku!

Fascynat astrofotografii, dzięki opracowanej przez siebie technice wykonywania zdjęć, jest w stanie stworzyć niezwykle szczegółowe i co najciekawsze zupełnie nietypowe fotografie. Przy użyciu specjalnych filtrów dołączonych do aparatu Alan Friedman uwiecznia szczegóły powierzchni Słońca.

Jego zdjęcia – surowe, bezbarwne i często rozmyte wymagają wielu godzin pracy, by wydobyć na fotografiach najdrobniejsze szczegóły. Efekt wyglądaj raczej nietypowo jak na liczącą 5500 stopni Celsjusza powierzchnię Słońca. Zamiast żaru i gorąca zdjęcia wyglądają jak ilustracja pokrytej bawełną planety, są subtelne i spokojne – zupełnie nie jak znane nam wizerunki gwiazdy!

sun-8 sun-7 sun-6

„Moje fotografie stanowią zapis z życia naszej lokalnej gwiazdy. To nieomal jakże jak zdjęcia reporterskie. Większość z nich została wykonana na moim podwórku w Buffalo, w Nowym Jorku. Za pomocą niewielkiego teleskopu i filtra wąskopasmowego jestem w stanie uchwycić szczegóły powierzchni w wysokiej rozdzielczości oraz zarejestrować ruchy dokonujące się w atmosferze słonecznej, czasem trwające zaledwie kilka minut.

Pracując przy wywołaniu zdjęć dodaję kolor i tony dostosowując je tak, by jak najlepiej oddały szczegóły. Powstałe obrazki są jak najbardziej prawdziwe, a nie namalowane. Decyzje estetyczne odnośne wyglądu zdjęć wynikają z chęci uzyskania jak największej dokładności oraz aby nadać im mocy” mówi o procesie tworzenia fotograf.

sun-9 sun-5

sun-4 sun-3 sun-2 sun-1

Więcej zdjęć możecie znaleźć na blogu arysty: alanfriedman.tumblr.com