9 lat temu

W Melbourne powstanie wieżowiec inspirowany ciałem Beyonce

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_14
Mało która gwiazda muzyki ma okazję zapisać się w historii w tak nietuzinkowy sposób. Największe sławy popkultury otrzymują swoje ulice, gwiazdy na alejach sław, a niekiedy pomniki, nikt chyba jednak nie może pochwalić się pomnikiem w formie wieżowca.

W Australii stanie budynek, którego kształt będzie inspirowany ciałem Beyonce. Liczący 226 metrów wysokości drapacz chmur będą charakteryzować krzywe linie i wygięcia elewacji, inspirowane teledyskiem do piosenki „Ghost”, pochodzącej z piątej studyjnej płyty wokalistki z 2013 roku. Utwór stał się także oficjalnym soudtrakiem do filmu „50 twarzy Grey’a”. W teledysku pojawiają się tancerki zawinięte w elastyczne, opinające ciało materiały, które uwydatniają ich kobiece kształty i krągłości.
 
Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_10
Jak deklaruje studio architektoniczne Elenberg Fraser, które przygotowało projekt, wieżowiec został zaprojektowany zgodnie z możliwymi ograniczeniami budowlanymi oraz w oparciu o możliwości klimatyczne takie jak siła wiatru.

„Projekt jest ukoronowaniem naszych badań” – mówi przedstawiciel firmy. „Założona forma konstrukcji jest najbardziej efektywnym sposobem na redystrybucję masy budynku, dając najlepsze efekty pod względem strukturalnym jak i wymagań wiatrowych”.

Projekt bazuje na rozwiązaniach zastosowanych przy budowie tzw. Marylin Monroe Towers, które w 2012 roku zostały oddane do użytku w kanadyjskim Mississauga w prowincji Ontario.
 
Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_8
Projekt budynku został zaakceptowana w maju. Liczący 68 pięter wieżowiec stanie w biznesowej dzielnicy Melbourne. Będzie zawierać 660 mieszkań i około 160 pokoi hotelowych. Póki co nieznana jest planowana data ukończenia budowy.
 
Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_11

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_4

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_9

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_0

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_1

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_7

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_12

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_6

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_5

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_2

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_3

Beyonce-Inspired-Premiere-Tower_Elenberg-Fraser_dezeen_784_13