9 lat temu

Syntetyczny las stanie w centrum Melbourne

MPavilion_Amanda-Levete_AL_A_dezeen_784_3
Czy da się odtworzyć warunki panujące w lesie przy pomocy technologii? Brytyjska architekt Amanda Levete zmierzy się z tym wyzwaniem budując w Melbourne leśny pawilon z roślino-podobnych struktur z elastycznymi łodygami i liśćmi emitującymi światło led.

Projekt „MPavilon” przez rok będzie znajdował się w Queen Victoria Garden. Budowa obiektu jest odpowiedzią na brytyjski Serpentine Gallery Pavilions, który w czerwcu tego roku został otworzony dla publiczności w Royal Park w Londynie.

MPavilion_Amanda-Levete_AL_A_dezeen_784_0

„Nasz projekt ma stworzyć wrażenie leśnego baldachimu, składającego się z delikatnych, prześwitujących pozornych płatków, podtrzymywanych przez smukłe kolumny, kołyszące się na wietrze „, wyjaśnia Levete. „W przestrzeni zostaną umieszczone również głośniki, które emitować będą dźwięki podobne do tych, jakie można usłyszeć w prawdziwym lesie”.

Aby wcielić w życie ten plan do budowy „lasu” zostanie użyty specjalny materiał MouldCAM, angażując tym samym do projektu technologię morskiej inżynierii.
MPavilion_Amanda-Levete_AL_A_dezeen_784_1
Łodygi roślin zostaną wykonane z włókien węglowych, w których ukryte zostaną również wszystkie kable, natomiast cienkie jak papier płatki wykonane zostaną z „przekraczających granice technologii materiałów kompozytowych”.

Pawilon zostanie otwarty 5 października 2015 roku i stać będzie w parku do 7 lutego kolejnego roku. w tym czasie miejsce to będzie gospodarzem publicznych imprez. W środku znajdować będzie się również restauracja oraz galeria.
Projektantka wyjaśnia, że w swoim pomyśle, chciała jak najbardziej podkreślić tymczasowość obiektu. „Mój projekt odwraca normy tego, co rozumiemy jako ‘nieruchomość’, pawilon będzie reagować na zmienne warunki pogodowe i poruszać się na wietrze, odchodząc od prób utrzymania obiektu w ryzach”.

MPavilion_Amanda-Levete_AL_A_dezeen_784_2

„Chciałam uchwycić tymczasową naturę pawilonu oraz wykorzystać fakt, że nie musi to być koniecznie budynek” – wyjaśnia artystka.