9 lat temu

Co wiesz na temat Shiba Inu?

c09

Pieseł – bohater memów, gwiazda portali społecznościowych – rozczulający puchaty psiak to obecnie chyba marzenie każdego intenatury, przy nim nawet najbardziej zatwardziali wielbiciele kotów wymiękają. Oto kilka faktów, na jego temat.

1. Shiba Inu są wszechstronnymi myśliwymi

1
Psy te były hodowane na nie znających strachu myśliwych, Shiba powinien stawić czoła nie tylko ptactwu lecz również dzikom, a nawet niedźwiedziom.

2. Shiba to całkiem leciwa rasa

Jest to najmniejszy z japońskich psów, o których wiemy, że były hodowane jeszcze przed XIX wiekiem.

3. Największą popularnością cieszy się w Japonii

To z resztą kraj ich pochodzenia, gdzie do dzisiaj są jednym z najbardziej popularnych psich ras.

4. Groziło im wymarcie

2
Shiba był bliski wyginięcia w czasie II wojny światowej! W tym trudnym czasie zaniechano bowiem ich hodowli. Rasę udało się odtworzyć dzięki innym odmianom – Sanu Shiba, Mino Shiba oraz Shiba Shu Shiba.

5. Przybyły do Stanów Zjednoczonych dopiero w XX wieku

Pierwszy Shiba przybył do Stanów dopiero w 1954 roku, jednak pierwsze pies urodzony na amerykańskiej ziemi to dopiero rok 1979. Obecnie Shiba są 46 najpopularniejszą rasą w tym kraju.

6. Nie strasz Shiby!

3
Gdy Shiba się denerwuje wydaje z siebie głośny pisk brzmiący podobnie do ludzkiego. Takie proste czynności jak np. obcinanie mu pazurów może skończyć się mrożącym krew w żyłach krzykiem. Zadziwiające, ale te słodkie psiaki są w stanie wydawać z siebie takie dźwięki.

7. Potrafią być niezwykle lojalne

Shiba budują silną więź z rodziną właścicieli ale mogą być też trochę zbyt wrażliwe na obcych.

8. Są czyściochami

4
Shiba jest znany z tego, iż sam dba o swoją higienę, myje się samodzielnie w taki sam sposób jak robią to koty. Dzięki temu, że same się czyszczą właściciel nie musi ich już zbyt często kąpać. Ich sierść nie łapie przy tym tak ławo brudu, a one same unikają wchodzenia do kałuż.

9. Internauci je kochają

Pies Doge nie jest jedynym popularnym internetowym Shiba Inu, Mari the Shiba jest bardzo popularną osobowością na Youtube, podobnie jak słynny Bodhi, przywdziewający męskie stroje.
5