9 lat temu

5 rad Warrena Buffetta, czyli jak się wzbogacić

Warren Buffett

Mówią, że pieniądze szczęścia nie dają. Ale z drugiej strony lepszy rydz niż nic. Jeśli chodzi o finanse to trudno znaleźć lepszego doradcę od Warrena Buffeta. To jeden z najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem szacowanym na 62 miliardy dolarów. A dodatkowo to całkiem fajny gość, szczodrze wspierający dobroczynność. Oto kilka jego rad na temat zarabiania pieniędzy. 

1. Re-Inwestuj zyski

„Możesz siedzieć teraz w cieniu tylko dlatego, że ktoś dawno temu zasadził drzewo”

Kiedy zaczynasz prowadzić biznes lub inwestować na giełdzie i pojawiają się pierwsze zyski, to nie ulegaj pokusie ich wydania. Zainwestuj je ponownie. To rozwinie twój biznes i jeszcze zwiększy dochody.

Będąc w szkole średniej, Buffet wraz z kolegą zakupili fliper, który postawili w zakładzie fryzjerskim. Za zarobione pieniądze kupili kolejne maszyny. Koniec końców mieli aż osiem w różnych miejscach. Kiedy w końcu sprzedali spółkę, Warren zarobione pieniądze zainwestował w akcje oraz kolejne przedsięwzięcia. W wieku 26 lat skumulował 174,000 dolarów, równowartość dzisiejszych 1,4 miliona. Nawet mała suma może się obrócić w duże bogactwo.

2. Nie przekładaj na jutro

Przed podjęciem decyzji zbierz wszystkie potrzebne informacje i zrób, co masz robić. Nie wahaj się i nie prokrastynuj. Bądź przywiązany do swojego celu i konsekwentny w swoich decyzjach. Mów o nich swojej rodzinie i bliskim, będą cię w nich wspierać.

3. Negocjuj przed podjęciem zobowiązania

Twoja pozycja jest dużo lepsza przed podjęciem zobowiązania. Masz przecież coś, czego druga strona chce. Zawsze ustalaj warunki przed podjęciem zobowiązania, nawet w odniesieniu do rodziny i przyjaciół.

Jako dzieciak Buffet wraz z kolegą zostali zatrudnieni przez jego dziadka do odkopania sklepu ze śniegu po zamieci. Zajęło im to ponad pięć godzin ciężkiej pracy na chłodzie. Po jej wykonaniu otrzymali od dziadka do podziału niecałego dolara. Warren był przerażony, że za tak ciężka praca została tak słabo wynagrodzona.

Życie na kredycie nie uczyni cię bogatym. Pożyczaj, tylko gdy jest to niezbędne. Gdy tylko jest to możliwe, rozpocznij własny biznes zaczynając od najmniejszego możliwego kapitału. Jeśli masz długi, negocjuj warunki i spłać je, jak tylko to możliwe, a gdy będziesz już od nich wolny, oszczędzaj, byś mógł znowu inwestować.

5. Naucz się szacować ryzyko

Jeśli borykasz się z podjęciem decyzji, to rozpatrz najpomyślniejsze i najgorsze scenariusze. A potem zadaj sobie pytanie, czy jesteś na nie gotowy. Jeśli nie, to nie podejmuj danego działania. Nauczenie się, kiedy warto podejmować ryzyko i kiedy jest to dla Ciebie odpowiednie, jest ważną umiejętnością.