6 lat temu
Ciekawostki o włosach – na pewno nie wiesz wszystkiego!
Na co dzień nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do faktów związanych z naszymi włosami – skupiamy się wyłącznie na ich pielęgnacji. Tymczasem ludzkie kosmyki skrywają mnóstwo fascynujących tajemnic, o których większość z nas nie ma pojęcia.
Po co człowiekowi włosy? Z czego wynika ich kolor? Jak szybko rosną i czemu wypadają? Czy można realnie wpłynąć na ich stan za pomocą kosmetyków? Odpowiadamy!
10 faktów o ludzkich włosach
- Główną funkcją włosów wcale nie jest, a raczej nie była, ta estetyczna. W końcu pokrywają one praktycznie całe ciało – nie ma ich tylko na spodach dłoni, stóp i wargach, resztę skóry porasta mniej lub bardziej widoczny meszek. Pierwotna rola włosów to termoregulacja ciała, co było o wiele bardziej istotne u zarania dziejów niż teraz.
- Ludzkie kosmyki są… elastyczne. Rozciągają się, na przykład pod wpływem wody, nawet o 10% i nic im wtedy nie jest. Chyba że są mocno zniszczone i kruche – w takiej sytuacji mogą się zwyczajnie złamać.
- Włosy składają się głównie z 80% keratyny i około 10–15% wody. Pozostała część to lipidy, minerały oraz pigmenty.
- Na ciele człowieka może znajdować się około 5 mln (!) mieszków włosowych. Ich liczba jest jednak zapisana w genach i kształtuje się na etapie życia płodowego. Z każdego z mieszków w ciągu całego życia wyrasta średnio 20–30 kosmyków. Jednocześnie codziennie ubywa nam nawet do 100 pukli, co jest naturalne w kontekście cyklu życia włosa.
- W ciągu dnia włosy rosną średnio o około 0,35 mm, czyli po miesiącu zwiększają długość mniej więcej o 1 cm, choć jest to w dużej mierze kwestia indywidualna. Niemniej takie czynniki, jak na przykład promieniowanie słoneczne, są w stanie przyspieszyć proces wzrostu – to dlatego pasma rosną latem lepiej niż zimą.
- Średnio na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tys. włosów. To oznacza, że jeśli rosną w średnim tempie uniwersalnym dla wszystkich ludzi, każdy produkuje miesięcznie 1–1,5 km nowych kosmyków (!).
- Włosy są naprawdę odpornym wytworem organizmu – o ile są zdrowe i w miarę grube. Okazuje się, że pojedynczy kosmyk może wytrzymać ciężar mniej więcej około 100 g, niektóre źródła podają, że nawet do 250 g (cienki i słaby zaledwie 20–40 g). W takiej sytuacji osoba o około 100 tys. włosów mogłaby hipotetycznie utrzymać na uplecionej z nich linie nawet do 10 ton (!). Brytyjscy fizycy podjęli też rozważania na temat tego, że słynna Roszpunka byłaby w stanie unieść na swoim warkoczu dwa słonie o łącznej masie 3 ton lub… 45 mężczyzn. ;)
- Włosy zawdzięczają swój kolor specjalnemu barwnikowi – melaninie. Ta z kolei może mieć formę rozproszoną i wtedy mamy do czynienia z fryzurą w jasnym odcieniu, lub ziarnistą – im jej więcej, tym pukle są ciemniejsze. Rożne proporcje tych mieszanek mogą dać według naukowców nawet 50 różnych kolorów włosów.
- Ludzkie kosmyki są… martwe. Jedyną żywą częścią włosa jest jego cebulka i tylko ona posiada zdolności do regeneracji, także ona jest odpowiedzialna za wzrost pukli. Jeśli więc chcemy realnie wpłynąć na kondycję pasm, a nie tylko czasowo ulepszyć ich wygląd, powinniśmy inwestować przede wszystkim w dobre kosmetyki oddziałujące na skórę głowy (np. Syoss), które dotrą do cebulek i odżywią je.
- Włosy… piją wodę. Chętnie pochłaniają ją nie tylko pod prysznicem w trakcie mycia głowy, lecz także z powietrza. Podatne kosmyki są w stanie wsiąknąć wilgoć o masie 30% tego, co same ważą. Warto wiedzieć, że im bardziej zniszczone pasma o odchylonych łuskach, tym więcej wody będą pochłaniały.
I jeszcze kilka naprawdę szalonych ciekawostek o włosach!
- Podczas gdy jednych czyjeś włosy często brzydzą, inni są w stanie wydać na nie fortunę. Pukle Elvisa Presleya sprzedano na przykład za zawrotną sumę 115 tys. dolarów.
- Rekordowo zapuszczone włosy damskie po 30 latach miały długość 5,6 m, a męskie – 6,8 m.
- Jeśli planujesz popełnić jakąś niewinną zbrodnię, lepiej uważaj – włosy to najczęstszy dowód sądowy. ;)
- Głowa jest w stanie osiwieć w kilkanaście dni pod wpływem bardzo dużego szoku czy stresu.
- Szacuje się, że kobiety w ciągu roku wydają na kosmetyki do włosów prawie 800 dolarów.
- Panowie spędzają na goleniu zarostu łącznie 5 miesięcy życia, a panie na suszeniu i stylizacji fryzury – 7 miesięcy.
- Włosy to wytwór ciała, z którego nie da się wyczytać płci człowieka. Szybciej od nich w ludzkim organizmie przybywa tylko szpiku kostnego.
Dagmara Deska