1 rok temu

Skanowanie 3D

Skanowanie 3D

Skanowanie 3D polega na przeniesieniu istniejącego fizycznie obiektu do świata wirtualnego. To fascynujące zobaczyć siebie czy swojego psa w takiej wersji!

Skanowanie 3D to proces, w którym uzyskujemy wirtualny model 3D wiernie reprezentujący fizyczny obiekt i do tego celu możemy użyć różnego rodzaju skanery 3D (ręczne, stacjonarne, geodezyjnie, ramiona pomiarowe z głowicą skanującą), a także dodatkowo wykorzystać zdjęcia. Wyniki są bardzo dokładne (do 0,05 mm), cechują się bardzo dużą rozdzielczością (100 punktów na mm2 i więcej) i posiadają wierne odwzorowanie kolorów. Dzięki temu skany 3D mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach m.in.: animacje, wizualizacje, druk 3D, analizy, kontrola jakości czy inżynieria odwrotna. Można skanować obiekty o małych gabarytach, ale też samochody, samoloty, budynki, a nawet całe ulice!

Skanowanie 3D

Skanery 3D, które są mniej zaawansowane, dokonują pomiarów bezpośrednio, dotykając każdej powierzchni przedmiotu, natomiast te nowocześniejsze wykorzystują różnorodne czujniki laserowe i kamery mierząc między innymi światło odbite od obiektu. Zebrane informacje są przesyłane do komputera i pokazują się jako chmura punktów. Następnie profesjonalne oprogramowanie łączy punkty w trójkąty tworząc tak zwaną siatkę trójkątów. W taki sposób powstaje gotowy model ze skanowania 3D. Siatka trójkątów może być jeszcze poddawana dalszym modyfikacjom w celu stworzenia modelu NURBS, modelu CAD lub modelu hybrydowego.

Skanowanie 3D

Można wykorzystać skany 3D również od razu po zeskanowaniu. Dzięki odpowiednim funkcjom i temu, że istnieje bardzo dokładna siatka trójkątów, można obliczyć objętość oraz powierzchnie zeskanowanego detalu. Są to parametry, które mogą się przydać w różnych aspektach. Powierzchnia zeskanowanego detalu pomaga w oszacowaniu ile potrzeba zużyć środka malującego, a to bardzo ważne np. gdy do pomalowania są setki lub tysiące takich samych egzemplarzy.

Skanowanie 3D

W całym procesie tworzenie idealnego obiektu istotny jest dobór odpowiedniego skanera 3D do określonej pracy. Czasami, aby osiągnąć świetny efekt, konieczne jest wykorzystanie skanów 3D z różnego typu urządzeń. Następnie bardzo ważne jest opracowanie wyników po skanowaniu 3D. Wszystkie te działania przekładają się na jakość pracy i finalnego produktu. Nieumiejętne używanie skanera 3D może skutkować między innymi dziurami w powstałej siatce trójkątów, jej zniekształceniami czy niedokładnościami pomiarowymi. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów, u których klient indywidualny może zamówić cokolwiek zapragnie, a firmy mogą zaplanować i zaproponować coś interesującego co spełni ich oczekiwania.

Kiedyś usługa skanowania 3D wydawała się być kompletnie nierealnym pomysłem. Aktualnie jest to świetne rozwiązanie dla najbardziej szalonych wizji!