11 miesięcy temu

Jakich języków warto się uczyć?

Nauka języków

Nie tak dawno temu lista najważniejszych języków na świecie, które należy znać, była dość wąska. Francuski, angielski, hiszpański i niemiecki to były najbardziej popularne języki wybierane do nauki. Jednak krajobraz globalnej potęgi i biznesu zmienił się dramatycznie, a ostatnia dekada charakteryzowała się uderzającym wzrostem Chin oraz rosnącą liczbą populacji młodych ludzi w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Choć angielski nadal pozostaje najczęściej studiowanym językiem na świecie. To powyższe czynniki, poszerzyły preferencje wyboru języków osób uczących się na całym świecie.

Rośnie popularność języków azjatyckich

Organizacja Narodów Zjednoczonych zestawiła kluczowe języki zgodnie z prognozami demograficznymi na rok 2050. Według nich znajomość co najmniej jednego języka Azji Południowej lub Południowo-Wschodniej będzie zaletą dla wielu uczniów, ponieważ wiele gospodarek azjatyckich wzmacnia się, a ich populacje stale się zwiększają.

Z kolei British Council w 2022 roku stworzyło listę 10 najważniejszych języków priorytetowych dla Brytyjczyków- na pierwszym miejscu znalazł się język hiszpański, natomiast 2 miejsce zajął język arabski, 3 miejsce francuski, a 4 chiński.

The Washington Post zauważył natomiast, że „Do 2050 roku w świecie biznesu będą dominować języki hindi, bengalski, urdu i indonezyjski, a następnie hiszpański, portugalski, arabski i rosyjski.

Popularne języki europejskie

Jeśli chodzi o języki, Europa może zaskoczyć niejednego. Na tym kontynencie jest używanych aż ponad 150 języków! Do najpowszechniejszych języków Unii Europejskiej zaliczyć należy:

  • Rosyjski, posługuje się nim aż 120 milionów ludzi.  Jego choćby podstawowa znajomość jest zalecana dla wszystkich, którzy chcą się wybrać do Rosji, bo angielskim posługuje się tam zaledwie około 5% społeczeństwa.
  • Niemiecki, którym posługuje się w Europie około 95 milionów ludzi. Ma on status języka urzędowego w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Belgii i Szwajcarii. Poza tym, zaraz po angielskim, niemiecki jest językiem, który rozumie najwięcej mieszkańców Europy. Niemiecki wybierany jako jeden z najczęstszych języków do nauki, zwłaszcza w Danii, Szwecji, Słowenii i Polsce.
  • Francuski – to język urzędowy oczywiście we Francji, ale także (jako jeden z kilku) w Belgii, Szwajcarii i Luksemburgu.

Angielski, niemiecki i francuski to języki potęg politycznych i gospodarczych. Dzięki ich znajomości możemy liczyć na zrobienie kariery zawodowej, zdobycie szerokiego grona znajomych, czy też rozwinięcie międzynarodowego biznesu. Ale jak się jednak okazuje, osoby, które znają języki niszowe, również są wysoko cenione w biznesowym środowisku. Do niszowych i uznawanych za jedne z najtrudniejszych europejskich języków można zaliczyć:

  1. Język polski.
  2. Język islandzki.
  3. Język węgierski.
  4. Język walijski.

Warto również wspomnieć o tym, że ludzie, którzy uczą się mniej popularnych języków, są postrzegani przez pracodawców jako osoby kreatywne i ambitne.

Co dalej z angielskim?

Mimo tego, że lista popularnych języków do nauki ewoluuje, jest coś, co pozostaje niezmienne od dziesięcioleci: język angielski to lingua franca na świecie. Dlatego można być pewnym, że inwestycja w lekcje angielskiego z pewnością się opłaci.

Jaki język warto wybrać?

Nikt nie zna dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Świat wokół nas, podobnie jak krajobraz językowy, nieustannie się zmienia. Jeśli chcemy odnosić sukcesy w biznesie i życiu, powinniśmy obserwować trendy i być gotowym na zmiany. Jeśli chcesz podróżować po całym świecie, prowadzić biznes międzynarodowy lub studiować za granicą, powinieneś uczyć się oprócz angielskiego, co najmniej 2 innych języków. Oczywiście wybór języka będzie w dużej mierze zależał od naszych celów i sytuacji. Dobrym połączeniem może być przykładowo nauka języka angielskiego, chińskiego i arabskiego. Ułatwi to komunikację prawie na całym świecie.