9 miesięcy temu

Pałac Potockich czyli krakowski pałac kultury

Pałac Potockich

Pałac Potockich to zabytkowa kamienica znajdująca się w Krakowie, przy Rynku Głównym 20. Pałac ma długą i intersującą historię, a obecnie mieści się w nim ważny ośrodek kulturalny na mapie miasta. Jego współgospodarzami od 2021 r. są KBF i Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Za sprawą ich współpracy, w Pałacu Potockich regularnie odbywają się rozmaite wydarzenia, które przyciągają do siebie miłośników szeroko pojętej sztuki i kultury. Sprawdźmy, co ciekawego odbędzie się tej wiosny w Pałacu Potockich i dlaczego warto go odwiedzić!

O krakowskim Pałacu Potockich słów kilka

Pałac Potockich to bardzo dobrze znane miejsce na mapie Krakowa. Początki jego istnienia sięgają 1540 r., kiedy to przebudowane i połączone zostały dwie sąsiadujące kamienice gotyckie z XIV w. Przez lata swojego istnienia pałac często zmieniał swoich właścicieli i co za tym idzie także wystrój. Nowe rodziny magnackie i szlacheckie sprawujące nad nim pieczę dokonywały kolejnych remontów, przebudów i dostosowywały wnętrza do swoich potrzeb oraz aktualnych trendów.

Ważnym momentem w dziejach Pałacu Potockich były czasy po II wojnie światowej. Pałac został wtedy odnowiony i zrekonstruowany. Do dzisiejszych czasów zachowały się korynckie pilastry w elewacjach, kamienny portal i bogata dekoracja rzeźbiarska, która wieńczy szczyt budynku. Przed 2021 r. w Pałacu Potockich mieścił się Instytut Goethego, którego głównym zadaniem było propagowanie języka i kultury niemieckiej. Obecnie Pałac Potockich jest współzarządzany przez KBF, czyli Krakowskie Biuro Festiwalowe i Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Co ciekawego dzieje się w Pałacu Potockich?

Obecnie Pałac Potockich jest bardzo ważnym miejscem na kulturalnej mapie Krakowa. To właśnie w jego wnętrzach regularnie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia muzyczne, literackie i artystyczne, które są chętnie uczęszczane zarówno przez mieszkańców Krakowa, jak i turystów, odwiedzających stolicę Małopolski przy okazji urlopu, ferii czy wakacji. Jest to obecnie swoista wizytówka kulturalna miasta, która ma naprawdę wiele do zaoferowania wszystkim miłośnikom sztuki. Urozmaicona oferta wydarzeń sprawia, że coś dla siebie znajdą tu wszystkie osoby, w których życiu sztuka i kultura odgrywają istotną rolę.

Nie inaczej będzie tej wiosny! W marcu, kwietniu i maju Pałac Potockich również będzie tętnił życiem, a w jego wnętrzach odbędzie się sporo wartych zainteresowania wydarzeń. Tej wiosny na osoby łaknące bliskiego kontaktu ze sztuką i kulturą będą czekały m.in. spotkanie autorskie z Joanną Flis, koncert w ramach Misteria Paschalia, a także inne wydarzenia cykliczne, w których warto wziąć udział, aby w codziennym życiu obcować ze sztuką i przekonać się, jak wiele jej obecność może zmienić w naszym życiu. Z ich dokładnym harmonogramem można zapoznać się na oficjalnej stronie www Pałacu Potockich.