Który dysk wybrać – SSD czy HDD?

dysk

Dysk twardy w wielu komputerach pełni funkcję rdzenia. To istotny podzespół, od którego zależeć będzie m.in. szybkość działania czy czas pracy. Który dysk wybrać – SSD czy HDD? Czym się różnią?

Dlaczego wybór dysku jest tak istotny?

Dyski umożliwiają przechowywanie danych plików, aplikacji czy systemów. Na rynku odnaleźć można dwa rodzaje dysków, HDD (twardy) oraz SSD (półprzewodnikowy). Podzespoły te różnią się od siebie przede wszystkim budową. To, jaki dysk wybrać, zależy przede wszystkim od przeznaczenia oraz budżetu. Zarówno HDD, jak i SSD mają identyczne zastosowanie, jednak różnią się od siebie mechanizmem działania i sposobem zapisu danych. Zakup dysku to inwestycja we własny sprzęt, dlatego warto dokładnie przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw.

HDD (Hard Disc Drive) – kiedy warto wybrać?

Analizując różnice i podobieństwa pomiędzy dwoma komponentami, należy zaznaczyć, że dyski twarde wykorzystywane były w komputerach już w latach 50. XX wieku. Na znaczeniu zyskiwały w kolejnych dekadach, wraz z rozwojem technologii. Wyposażone są w obracające się talerze magnetyczne. Następnie za pomocą ruchomych głowic informacje są odczytywane, a później zapisywane. Dyski twarde są szczególnie narażone na usterki, z uwagi na dużą liczbę ruchomych części, które potencjalnie mogą ulec awarii. Trzonem jest talerz lub system talerzy pokryty cienką magnetyczną warstwą. Zgodnie z zasadą, na każdy talerz przypada odpowiednio jedna para głowic, jedna do zapisu i jedna do odczytu. Jest to rozwiązanie tańsze, aczkolwiek znacznie wolniejsze od SSD.

Kiedy SSD (Solid-State Drive) będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Podzespoły kategorii SSD wykorzystują energię pamięci nieulotnej, a więc NAND flash. Co więcej, nie wymagają zasilania do przechowywania danych. Jeśli chodzi o samą szybkość dysku, zależy ona od kilku czynników. Niemniej eksperci w swoich recenzjach zaznaczają, że to modele SSD są co do zasady szybsze. Warto w tym kontekście porównać wydajność odczytu losowego, która w przypadku Solid-State Drive będzie znacznie lepsza. Jeśli chodzi o budowę, najważniejszą różnicą jest występowanie talerzy. W przypadku HDD mają one kształt okrągły, co sprawia, że dostęp do danych magazynowanych na zewnętrznej krawędzi jest szybszy do tych na wewnętrznej. W przypadku SSD nie ma takiego rozróżnienia, gdyż dostęp do danych jest cały czas taki sam. Cena SSD jest wyższa, dlatego występuje zazwyczaj w produktach znajdujących się w wyższym pułapie cenowym. Solid-State Drive można obecnie spotkać zazwyczaj w ultrabookach, a wszystko za sprawą energooszczędności. Komponenty te wyposażone są we własne mechanizmy służące odprowadzaniu ciepła. Warto zaznaczyć także brak występowania ruchomych elementów. Dzięki temu zminimalizowane zostało ryzyko wystąpienia awarii.

Warto wiedzieć, że HDD są bardziej pojemne. Jak to wygląda od strony finansowej? Otóż zakup HDD o pojemności kilku terabajtów wiąże się z mniejszymi kosztami niż zakup SSD o mniejszej pojemności, ale większej wydajności. HDD to wciąż standard dla wielu komputerów, szczególnie z niższej półki cenowej, z uwagi na wysoką pojemność za stosunkowo niską cenę. Szacuje się, że różnica w cenie SSD i HDD o tej samej pojemności jest niemal dwukrotna. Jednak biorąc pod uwagę coraz powszechniejsze zastosowanie SSD, można przypuszczać, że w kolejnych latach ich ceny będą niższe. Analizując dynamiczny rozwój technologii, warto zainwestować w nowoczesny sprzęt, który w kolejnych latach okaże się standardem. Warto także pamiętać, że badania pokazują, iż SSD znacznie rzadziej ulegają awariom, co wpływa m.in. na komfort użytkowania oraz żywotność danego elementu. To pewniejsze rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach. Sprzęt, który obecnie pojawia się na rynku, jest coraz bardziej energooszczędny. To zauważalny trend wśród producentów elektroniki. Biorąc pod uwagę rozwój branży, bezpieczniejszym wyborem będzie bardziej zaawansowany SSD.

Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone argumenty, podczas wyboru dysku należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, m.in. budżet oraz przeznaczenie podzespołu. Gdzie szukać jakościowych dysków? Warto zapoznać się z ofertą polskiego producenta GOODRAM. Rodzime przedsiębiorstwo od lat zajmuje się opracowywaniem technologii oraz tworzeniem własnych podzespołów. Ugruntowana pozycja na rynku pozwala na oferowanie konkurencyjnych cen, co ma istotne znaczenie szczególnie w przypadku dysków SSD, które w ostatnich latach widocznie zyskują na znaczeniu.