2 lata temu

Skandynawia – gdzie pojechać na wycieczkę?

Skandynawia

Jakie miejsce wybrać, by dzieci się nie nudziły, a przy okazji zobaczyły coś więcej niż najpopularniejsze polskie miasta? Coraz więcej nauczycieli decyduje się zabrać klasę do Skandynawii – obszar ten jest pełen niezwykłych atrakcji, a jedną z nich jest już sama podróż promem. Podpowiadamy, gdzie warto pojechać z klasą i jak zorganizować taką wycieczkę.

Kopenhaga

Jedna z najpopularniejszych skandynawskich lokalizacji to Kopenhaga – wynika to z faktu, iż jest to skandynawska stolica położona najbliżej Polski (Oslo i Sztokholm leżą ponad 600 km od Kopenhagi, dlatego organizacja takiej wycieczki wymaga zabukowania biletów na samolot i wynajęcia autokaru w miejscu docelowym). Największe atrakcje Kopenhagi są też zlokalizowane blisko siebie, dlatego nie trzeba pół dnia spędzać w autobusie.

Po dopłynięciu do Ystad kierujemy się w stronę Malmö, gdzie znajduje się słynny Most nad Sundem. Jest to świetna atrakcja dla dzieciaków, gdyż most o długości 7845 metrów jest najdłuższym europejskim połączeniem między dwoma krajami. Po drugiej stronie mostu znajduje się Kopenhaga, czyli nasze miejsce docelowe. W stolicy Danii można zobaczyć mnóstwo popularnych zabytków, takich jak pomnik Małej Syrenki, Fontannę Gefion, Przystań Królewską, Zamek Christiansborg, Pałac Amalienborg czy dzielnicę portową Nyhavn. Warto również zarezerwować bilety w Oceanarium Błękitna Planeta, które jest największym tego typu obiektem w północnej Europie.

Legoland w Billund

Jeśli chcesz zaplanować wycieczkę szkolną pełną wrażeń, nie ma lepszego miejsca niż duński Legoland, który znajduje się w Billund. Wycieczka do Legolandu to niezapomniane przeżycie, zwłaszcza że mówimy o najstarszym tego typu obiekcie na świecie – otwarto go w 1968 roku. Na miejscu uczniowie mogą korzystać z całego mnóstwa atrakcji: kolejek, karuzel, pociągów, placu zabaw, nawiedzonego domu, parku miniatur czy mini oceanarium. W parku miniatur znajdują się zbudowane z Lego miniatury słynnych budowli, takich jak choćby Statua Wolności czy Pałac Królewski. Legoland w Billund to świetny pomysł na wycieczkę klasową dla dzieci w każdym wieku, choć z pewnością najwięcej atrakcji kierowanych jest do maluchów. Możemy jednak zapewnić, że również opiekunowie będą się tu świetnie bawić!

Wyspa Møn i Stevns Klint

Jeśli chcesz zabrać klasę do Danii, Kopenhaga i Billund to niejedyne atrakcyjne opcje. Warto rozważyć wycieczkę na wyspę Møn, zwłaszcza jeśli prowadzisz klasę o profilu geograficznym. Wyspa Møn leży w południowo-wschodniej Danii, a jej cechą charakterystyczną są kredowe klify. To właśnie tutaj zlokalizowane jest najwyższe wybrzeże klifowe nad Bałtykiem (128 metrów). W tym miejscu mieści się też klif Møns Klint, a podłoże, na którym się wspiera, powstało blisko 70 milionów lat temu!

Będąc na wyspie Møn, warto przejechać 80 km w stronę Stevns Klint, który jest dowodem na to, że 65 milionów lat temu w Ziemię uderzył meteoryt. To wydarzenie zapoczątkowało masowe wymieranie żywych organizmów, w tym także dinozaurów. Wyspa Møn i Stevns Klint to ciekawy pomysł na edukacyjną wycieczkę klasową, której głównym celem ma być poszerzanie wiedzy, integracja i przebywanie na świeżym powietrzu.

Półwysep Kullaberg

Skandynawia to oczywiście nie tylko Dania, lecz również Szwecja – o Norwegii nie wspominamy, gdyż dotarcie tam jest nieco bardziej czasochłonne. Jeśli chodzi o Szwecję, dużą popularnością wśród nauczycieli szukających pomysłu na wycieczkę klasową cieszy się Półwysep Kullaberg, który leży ok. 150 km od Ystad. Kullaberg to jedna z najważniejszych geologicznych granic naszego kontynentu, gdyż oddziela światy różniące się o 1,5 miliarda lat. Jest to więc świetne miejsce na geospacer, który stwarza unikalną okazję do kontaktu ze skandynawską przyrodą.

Na taką wycieczkę warto zabrać nie tylko klasy o profilu biologicznym i geograficznym, lecz również najmłodsze dzieci, które będą świetnie się bawiły w tych przepięknych okolicznościach przyrody. Na uczniów czekają między innymi wizyty w tajemniczych grotach czy poszukiwanie miejsca, z którego widać najwyższy punkt Skanii. Aby zachęcić dzieci do udziału w wycieczce, warto wspomnieć, że na Półwyspie Kullaberg znajdowały się bazy wikingów.

Jak zorganizować wycieczkę do Skandynawii?

Organizując klasową wycieczkę do Szwecji lub Danii, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego biura podróży lub… operatora promowego. Nie każdy wie, że w ofercie przewoźników promowych znajdują się również wycieczki indywidualne i grupowe. Jeśli chodzi o wycieczki klasowe, ciekawe propozycje oferuje Unity Line – są to wyjazdy szkolne na wyspę Møn, do Legolandu, do Kopenhagi czy na półwysep Kullaberg. W cenę wliczone są zarówno bilety na prom, jak i nocleg, wyżywienie oraz bilety wstępu na poszczególne atrakcje. Skorzystanie z oferty zaufanego operatora promowego to łatwy sposób na zorganizowanie zagranicznej wycieczki dla klasy, która będzie nie tylko udana, lecz również wyjątkowa i niezapomniana.