2 lata temu

Jak wykorzystuje się technologie Internet of Things w medycynie?

Czy kolejki do lekarzy kiedykolwiek się skończą? Nadzieję można pokładać nie tyle w decyzjach administracyjnych i zmianach w służbie zdrowia, ile w nowoczesnych technologiach. Dzięki urządzeniom i oprogramowaniu, które wykorzystują technologię internetu rzeczy, coraz więcej badań i zabiegów będzie można wykonywać w domu, pod zdalną kontrolą lekarza. Brzmi niewiarygodnie? Sprawdź, jak wygląda to w praktyce!

 

Nie tylko kontrola jakości snu i mierzenie kroków. Jak urządzenia wearables ułatwiają leczenie?

Opaski, zegarki i inne akcesoria typu wearables to już nie tylko modny gadżet. Wyposażone w komputery i oprogramowanie urządzenia zakładane na ciało mogą być przydatne także w diagnostyce i leczeniu chorób. Dzięki nim wiele rutynowych badań i pomiarów może być wykonywanych w domu. Pacjent (lub opiekun) samodzielnie obsługuje urządzenie, a wyniki są automatycznie przesyłane lekarzowi. Za pomocą narzędzi zdalnych można również dawkować niektóre leki, np. insulinę u osób chorych na cukrzycę.

W jakich obszarach medycyny można wykorzystać technologię IoT?

Internet rzeczy daje szerokie możliwości przede wszystkim tam, gdzie leczenie lub terapia trwa długo, ale nie wymaga hospitalizacji. Monitorowanie stanu pacjenta przebywającego w domu i zdalna diagnostyka sprawdzają się w przypadku wielu chorób przewlekłych. Internet of Things może ułatwić także opiekę nad osobami starszymi, np. z demencją lub chorych na Alzheimera. W tym obszarze zaczyna się wykorzystywać m.in. narzędzia umożliwiające lokalizację lub urządzenia automatycznie wzywające pomoc w razie pogorszenia się stanu pacjenta.

Internet rzeczy zaczyna być wykorzystywany nie tylko w urządzeniach zewnętrznych, ale także tych wszczepianych pacjentom. Przykładem mogą być kardiostymulatory z funkcją zdalnego monitorowania przez lekarza.

Wyzwania związane z projektowaniem rozwiązań dla medycyny

Inżynierowie projektujący rozwiązania dla branży medycznej muszą mieć świadomość pewnych ograniczeń związanych z przepisami i normami bezpieczeństwa. Inteligentne urządzenia medyczne podlegają m.in. certyfikacji, zgodnie z europejskim rozporządzeniem 2017/745.

Wyzwanie stanowi także przekonanie zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego, do takiej formy leczenia, diagnostyki i monitorowania stanu zdrowia. E-medycyna intensywnie się rozwija, ale wiele osób, zwłaszcza starszych, nie ma do niej zaufania i ceni sobie możliwość osobistego kontaktu z lekarzem.

Sprawdź na stronie GlobalLogic jak w praktyce wykorzystywane są nowoczesne narzędzia e-medycyny.