3 lata temu

Jak rozwijać pasje u najmłodszych? Przyrodnicze ciekawostki dla dzieci

przyrodnicze ciekawostki

Natura zachwyca o każdej porze roku, ale niekiedy może być wywoływać w nas grozę. Najlepszym przykładem cudu natury są góry lodowe, które choć piękne, mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

 

Widok swobodnie pływającej góry lodowej zachwyca, ale też przeraża załogi i pasażerów statków. Czy wiesz, co łączy górę lodową, Titanica i zjawisko mirażu? To rzeczy, o których nie przeczytasz w encyklopedii i o których nie uczono w szkole. Sprawdź, czy znasz poniższe ciekawostki o górach lodowych i zapytaj, czy któreś z dzieci w twojej rodzinie słyszało o nich na lekcjach przyrody.

Jak powstają góry lodowe?

W najzimniejszych regionach świata powstają lodowce, czyli ogromne masy lodu. Ich łączna powierzchnia to ponad 15 milionów kilometrów kwadratowych. Lodowce są jednym z największych zasobów wody pitnej na świecie. Masy lodu, które je tworzą to nic innego jak zamarznięta słodka woda. W wyniku odłamywania się fragmentów lodowca (cielenia się), powstają góry lodowe.

Ciekawostki o górach lodowych

  • Największa część góry lodowej znajduje się pod powierzchnią wody. Wierzchołek, który możemy zobaczyć ponad powierzchnią, to zaledwie 1/9 jej całej wielkości! W języku polskim utarło się powiedzenie „wierzchołek góry lodowej”, czyli coś, co stanowi jedynie niewielką widoczną część jakiegoś ukrywanego, ale już ujawnionego skandalu lub afery.
  • Góry lodowe mogą przemieszczać się nawet tysiące kilometrów od miejsca, w którym się oderwały. Pokonując ogromne trasy, dzielą się na mniejsze kawałki, co sprawia, że ich stała obserwacja jest praktycznie niemożliwa.
  • Od początku prowadzenia pomiarów największą odnotowaną górą lodową w historii jest B-15, która w lipcu 2000 roku oderwała się od Antarktydy. Góra lodowa B-15 miała 275 km długości i 40 km szerokości, co odpowiadało wielkości Jamajki!
  • W lipcu 2017 roku od lodowca oddzieliła się góra o powierzchni 5800 km². Była to szósta co do wielkości największa góra lodowa, która odłączyła się od Antarktydy. W grudniu 2020 roku istniało realne zagrożenie, że uderzy ona w Georgię Południową, wyspę znajdującą się na południowym Atlantyku.
  • Najtragiczniejszym wypadkiem spowodowanym zderzeniem z górą lodową było zatonięcie Titanica. O zderzeniu statku z górą lodową słyszeli chyba wszyscy. Niewiele osób wie jednak, że gdyby nie fatamorgana, osoby płynące statkiem prawdopodobnie udałoby się uratować. To właśnie przez złudzenie optyczne załoga statku znajdującego się niedaleko Titanica nie widziała w całości płynącego statku i myślała, że wysyłane sygnały o pomoc to fajerwerki!

Tekst powstał przy współpracy z WikiKids.pl.