3 lata temu

Realny wpływ świata wirtualnego na świat rzeczywisty

Jak powstanie Internetu, spowodowało stworzenie zupełnie nowego świata? Świata wirtualnego. Przestrzeni, która wcześniej nie istniała. Świata składającego się z cyfrowej informacji przechowywanej na serwerach, rozsianych po całym świecie. 

Do czego nam ten Internet?

Początkowo Internet służył głównie naukowcom i światowi akademickiemu jedynie do przekazywania prostych informacji, w postaci wiadomości e-mail czy dyskusji w sieci IRC. Potem powstała idea stron www i protokołów http. Umożliwiło to zamieszczanie stałych informacji, dostępnych dla wszystkich, którzy posiadali komputery podłączone do sieci telefonicznej. Z czasem technologia się rozwijała, prędkości przesyłu przyspieszały, a zapotrzebowanie na dostęp do wirtualnego świata gwałtownie rosło. Internet stał się miejscem zdobywania wiedzy, ale też konsumowania rozrywki. Pojawiał się również pierwszy biznes oparty głównie na reklamowaniu różnych usług i produktów.

Pieniądze pojawiają się w sieci

Jednak dopiero powstanie e-handlu, zrewolucjonizowało możliwości zarobkowe dostępne przez sieć Internet. Powstanie takich gigantów jak eBay, Amazon, czy nasze rodzime Allegro znacznie posunęło rozwój technologii internetowych, wpompowując spore kwoty pieniędzy, ale też przyciągając nowych użytkowników, którzy polubili ten sposób robienia zakupów.

Wpływ świata wirtualnego na świat tradycyjny

Mało kto jednak wie, jak ogromny wpływ na rozwój świata wirtualnego, który jak już mówiliśmy, powstał właściwie z niczego (dlatego nazywamy go wirtualny), miał na nasz stary dobry świat tradycyjny i na tradycyjny biznes. Ponieważ z czasem wszystkie branże zauważyły potencjał promocji w sieci i nie mogły już ignorować tej formy sprzedaży i zaczęły inwestować swoje pieniądze, by też mieć udział w podziale tego tortu, świat ten namacalny też musiał się zmienić. Dotychczasowa infrastruktura transportowa, magazynowa, skarbowa, księgowa i prawna, nie była gotowa na tak duży wzrost światowego ruchu handlowego generowanego przez Internet, do którego w stosunkowo krótkim czasie uzyskało dostęp dużo nowych ludzi.

Logistyka wspiera handel internetowy

Głównym wyzwaniem w tej sytuacji było rozwinięcie infrastruktury logistycznej w taki sposób, by sprawnie i przy niskich kosztach była w stanie udźwignąć cały ten ruch towarowy. To tu właśnie świat cyfrowy najbardziej wpłynął na świat realny, gdy setki milionów ludzi na całym świecie zapragnęły wymieniać się towarami przy pomocy Internetu, jednocześnie nie czekając zbyt długo na ich odbiór. Nieunikniona była rewolucja logistyczna, która na szczęście przebiegała bardziej w trybie ewolucji. W Polsce wielki w pływ na te zmiany miały firmy takie jak poznański Promag, które swoje doświadczenie w tradycyjnej logistyce, potrafiły wykorzystać i przekuć na atut w modernizacji naszego lokalnego systemu logistycznego. Bez nowoczesnych automatycznych systemów magazynowych i idei rozwiniętej intralogistyki nie byłoby możliwe powstanie sprawnie działającej sieci logistycznej spinającej zachód ze wschodem.

Bądźmy ostrożni

To tylko jeden z przykładów, gdy świat wirtualny wywrócił do góry nogami świat rzeczywisty i ma na niego tak ogromny realny wpływ. Nie mniejszy wpływ, a może i bardziej znaczący dla nas mają sieci społecznościowe, które realnie wpływają na społeczne, zakupowe i inne zachowania ludzkie. Aplikacje turystyczne i transportowe mają wpływ na nasz sposób przemieszczania się i spędzania czasu w realu. Na razie wszystko to jest dopiero w niewielkim stopniu regulowane prawnie. Prawdopodobnie z czasem będzie inaczej i wprowadzając coś w świecie wirtualnym, będzie trzeba myśleć o konsekwencjach, które nastąpią w świecie realnym.

Tekst powstał dzięki współpracy ze sklepem e-promag.pl