4 lata temu

Cholina i jej znaczenie. Diety wegańskie pogarszają zdrowie mózgu?

cholina

Trend przechodzenia na diety roślinne i wegańskie dla dobra naszej planety jest godny pochwały. Jednak grozi też zmniejszeniem już i tak niskiego spożycia niezbędnych składników odżywczych związanych ze zdrowiem mózgu. Przykładem jest cholina – ostrzegają dietetycy w internetowym czasopiśmie BMJ Nutrition, Prevention & Health .

Cholina – skąd niepokój badaczy?

 

– Rząd Wielkiej Brytanii nie monitoruje ani nie zaleca monitorowania odpowiedniego poziomu dietetycznego konkretnego składnika odżywczego – choliny. Występuje ona głównie w żywności pochodzenia zwierzęcego – tłumaczy dr Emma Derbyshire z Nutritional Insight, firmy konsultingowej specjalizującej się w żywieniu i naukach biomedycznych.

Cholina jest dla naszego ciała niezbędnym składnikiem odżywczym. Ale ilość wytwarzana przez wątrobę nie wystarcza, aby sprostać wymaganiom ludzkiego organizmu.

Cholina ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu, szczególnie podczas rozwoju płodu. Wpływa również na funkcjonowanie wątroby. Jej brak wiąże się z nieprawidłowościami w metabolizmie tłuszczów we krwi, a także nadmiernym uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki – pisze dr Derbyshire.

 

Cholina – gdzie ją znajdziemy?

Główne źródła dietetycznej choliny znajdują się w wołowinie, jajach, produktach mlecznych, rybach i kurczaku. Znacznie niższe poziomy znajdują się też w orzechach, fasoli i warzywach takich jak brokuły.

W 1998 r., biorąc pod uwagę znaczenie choliny, amerykański Instytut Medycyny określił jej minimalne dzienne spożycie. Zakres ten wynosi od 425 mg / dzień dla kobiet do 550 mg / dzień dla mężczyzn oraz 450 mg / dzień i 550 mg / dzień odpowiednio dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Te ostatnie są wyższe ze względu na kluczową rolę substancji odżywczej w rozwoju płodu.

W 2016 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował podobne tabele wymagań dziennych. Jednak krajowe badania dietetyczne w Ameryce Północnej, Australii i Europie pokazują, że przeciętne spożycie choliny średnio nie spełnia tych zaleceń.

Jest to niepokojące. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że obecne trendy wydają się dotyczyć redukcji mięsa i faworyzowania diet roślinnych – mówi dr Derbyshire.

 

cholina

Cholina i weganizm – znaleźć złoty środek

Badaczka pochwala pierwszy raport (EAT-Lancet), aby opracować plan zdrowej żywności oparty na promowaniu równowagi ekologicznej. Sugeruje jednak, że zalecane w nim ograniczone spożycie mleka, jaj i białka zwierzęcego może wpłynąć na poziom choliny u człowieka.

Nie ma też pojęcia, dlaczego cholina nie pojawia się w brytyjskich wytycznych dietetycznych. Brak jej też w krajowych danych monitorowania populacji.

Biorąc pod uwagę ważną fizjologiczną rolę choliny i udokumentowanie niektórych zależności, niezrozumiałe jest, dlaczego zagadnienie choliny jest tak pomijane w Wielkiej Brytanii – tłumaczy. – Cholina jest obecnie wykluczona z brytyjskich baz danych na temat składu żywności i głównych badań dietetycznych. Nie ma jej też w wytycznych dietetycznych – dodaje dr Derbyshire.

Jak rozwiązać problem z choliną?

Specjalistka sugeruje, że może nadszedł czas, aby niezależny naukowy komitet doradczy rządu brytyjskiego ds. żywienia zajął się tą sprawą. Szczególnie biorąc pod uwagę rosnącą ilość dowodów na znaczenie choliny dla zdrowia ludzkiego. A także równie rosnące obawy dotyczące zrównoważenia produkcji żywności na naszej planecie.

Należy zrobić więcej, aby edukować pracowników służby zdrowia i konsumentów na temat znaczenia diety bogatej w cholinę i metod opracowania takiego jadłospisu – pisze dr Derbyshire.

– Jeśli choliny nie uzyskuje się w ilościach potrzebnych ze źródeł dietetycznych jako takich, konieczne będą strategie suplementacji. Szczególnie w odniesieniu do istotnych etapów cyklu życia. Przykładem jest ciąża, kiedy spożycie przez matkę choliny ma kluczowe znaczenie dla rozwoju niemowląt – podsumowuje badaczka.

 

Na podstawie: NeuroscienceNews