4 lata temu

Start SpaceX Dragon Crew

Nasa

27 maja 2020 r. NASA, przy współpracy z firmą Elona Muska SpaceX, wystrzeli w kosmos załogową kapsułę Dragon Crew

Misja Crew Dragon Demo-2 wystartuje z terenu Stanów Zjednoczonych z historycznego kompleksu startowego Kennedy 39A. Na pokładzie zasiądzie dwóch astronautów, którzy już od pięciu lat przechodzą odpowiednie treningi, a misja nie będzie ich pierwszym lotem. Robert Behnken i Douglas Hurley od połowy marca pozostają w izolacji, a od maja zostali poddani całkowitej kwarantannie w obawie przed koronawirusem. Obaj astronauci są zdrowi i gotowi do startu.

 

Kapsuła Crew Dragon zostanie wyniesiona na orbitę przy pomocy rakiety Falcon 9. Obserwatoria NASA uważnie śledzą warunki pogodowe i gromadzą dane z ok. 50 lokalizacji. Jeśli pogoda okaże się przeszkodą, to kolejna próba startu może odbyć się w sobotę 30 maja o 21:22 lub w niedzielę 31 maja o 21:00 czasu polskiego. Elon Musk, twórca SpaceX, podkreśla, że nowe kapsuły – w przeciwieństwie do statków misji Apollo – posiadają system do awaryjnej ewakuacji na wypadek problemów przy starcie.

Transmisja

Środa, 27 maja, godz. 18:15 – rozpoczęcie przekazu na żywo na kanałach NASA
Środa, 27 maja, godz. 22:33 – planowany start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon
Czwartek, 28 maja, godz. 17:29 – dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Czwartek, 28 maja, godz. 19:55 – wejście astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 

NASA nie ukrywa, że powodzenie lotu będzie przełomem w kosmicznych lotach załogowych, ponieważ będzie to pierwszy lot załogowy przeprowadzony przez prywatną firmę i pozwoli Stanom wrócić do kosmicznego wyścigu i uniezależnić się od rosyjskich rakiet Sojuz.

Transmisję zobaczycie tutaj: