4 lata temu

Księgarnie vs. koronawirus

W obliczu panującej pandemii znaczna część konsumentów przeniosła się z robieniem zakupów do sieci. Z najnowszych badań zrealizowanych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej wynika, iż zakupy online stanowiły świetną alternatywę dla sklepów stacjonarnych. Blisko 40% Polaków uznało zamówienia online za bezpieczniejszą formę robienia zakupów. Co ciekawe, wśród osób realizujących zamówienia z e-sklepów, ten odsetek wyniósł aż 70%. Co z branżą księgarską?

Polacy robią zapasy

Jak wynika z raportu „E-commerce w czasie kryzysu 2020” przeprowadzonego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, niemal połowa Polaków (49%) zrobiła zapasy w obawie przed koronawirusem. Z reguły była to żywność i środki higieniczne. Rynek e-commerce kwitnie, ponieważ wiele osób stara się nie wychodzić z domów bez potrzeby. Zamawiamy nie tylko podstawowe produkty konieczne do przetrwania kwarantanny. Sektor zakupów przez internet od kilku lat bardzo prężnie się rozwija, a dziś można mówić o złotej erze e-commerce. W niektórych branżach wzrost wysyłek produktów wyniósł aż 70%! Co to oznacza dla księgarń?

E-księgarnie

Wiele przedmiotów czy miejsc z przedrostkiem „e-” znacznie zyskuje dziś na popularności. Mamy e-learning, e-testy, e-dzienniki, e-booki, dlaczego mielibyśmy nie mieć e-księgarń? W dobie przymusowych ferii spędzanych w swoich czterech ścianach, warto urozmaicać sobie czas dobrą książką. Zamknięte księgarnie i biblioteki nie stanowią dla współczesnych konsumentów problemu, ponieważ wszystko mogą oni znaleźć w tym jakże wygodnym miejscu, którym jest księgarnia internetowa. Podręczniki, powieści, kryminały i… dziesiątki innych możliwości, które pozwolą ambitnie spędzić kwarantannę – to znajdziesz w sieci w ciągu zaledwie kilku chwil.

Cyfryzacja potrzebna już dziś

Koronawirus to nie tylko epidemia zbierająca śmiertelny plon na całym świecie. Inną konsekwencją pandemii jest kryzys ekonomiczny i trudności finansowe wielu przedsiębiorstw, instytucji oraz osób fizycznych. Zdaniem ekspertów najmniej obaw mają firmy, które od jakiegoś czasu regularnie inwestowały w cyfryzowanie swojego biznesu. Choć skutki kryzysu odczujemy wszyscy, to e-commerce powinien wyjść z tego „suchą nogą”. Branża księgarska, która częściowo jest obecna w internecie, ma więc doskonałą szansę, by rozwinąć swój interes, przenosząc ją do sieci. Dzięki licznym narzędziom do optymalizacji systemów elektronicznych, prowadzenie e-sklepu może być dziś bajecznie proste. Wysoki poziom automatyzacji i szybka synchronizacji danych ułatwiają pracę e-sprzedawcom i dziś wiemy już, że jeśli podobny zastój kiedyś się znów wydarzy, to właśnie sklepy internetowe, w tym e-księgarnie, mają szansę wyjść z tego bez szwanku.