4 lata temu

Audyt bezpieczeństwa systemów IT – dlaczego jest taki ważny?

 

Systemy informatyczne w przedsiębiorstwach, czy też obiektach użyteczności publicznej powinny przechodzić przez regularne kontrole. Jest to podstawą do tego, aby zachować najwyższy poziom funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. Warto mieć świadomość, że tylko niewielki odsetek firm posiada zaawansowane, a przede wszystkim skuteczne zabezpieczenia przed atakami z zewnątrz. Utrata lub kradzież prywatnych danych może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Trzeba również dodać, że luki w systemie ułatwiają hakerom przejęcie kontroli nad m.in. kontami bankowymi.

Kiedy warto zdecydować się na audyt?

Audyt bezpieczeństwa systemów IT powinien być przeprowadzany systematycznie. Właśnie dlatego przedsiębiorstwa oraz instytucje, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego typu usługi, powinny to zmienić. Nie należy czekać na zaistnienie nieprawidłowości – w zdecydowanej większości przypadków poprawne działanie systemu to jedynie pozory. Nierzadko bywa tak, że użytkownicy nie są świadomi o tym, że doszło do cyberataku. Działania hakerskie nie muszą być agresywne oraz odczuwalne. Mogą oni działać w ukryciu, tak aby pozyskać możliwie najwięcej informacji dotyczących m.in. strategii firmy, sprawozdań finansowych, danych osobowych, numerów kont i haseł.

Należy wiedzieć, że szkodliwe lub szpiegowskie oprogramowanie może znajdować się na urządzeniu nawet kilka lat. Zazwyczaj nie odnotowuje się spadku wydajności sprzętu, czy też innych niepokojących objawów. Osoby bez doświadczenia nie są w stanie samodzielnie skontrolować stanu komputera. Wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych nie jest zakłócone, jednak nie jest to żadnym potwierdzeniem bezpieczeństwa. Z usług wyspecjalizowanej firmy audytowej warto więc skorzystać nawet wtedy, gdy nie pojawiły się żadne niepokojące objawy.

Czy audyt IT jest opłacalny?

Sprawne działanie systemu informatycznego to podstawa. Wiele przedsiębiorstw poszukuje jednak sposobów na zaoszczędzenie gotówki. Wiadome jest, że audyt IT do dodatkowy koszt – cena uzależniona jest bezpośrednio od tego, jakiego wykonawcę wybierzemy. Jedno jest pewne – profesjonalna kontrola opłaca się w każdym przypadku. Eksperci posiadają nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale również wieloletnią praktykę. Podczas pracy wykorzystują zaawansowane techniki, dzięki którym można w stu procentach wyeliminować potencjalne zagrożenie.

Należy zaznaczyć, że audyt IT polega nie tylko na analizie bezpieczeństwa systemu. Ważne jest również to, aby zweryfikować, czy użytkownicy wykorzystują sprzęt w sposób prawidłowy. Ponadto należy określić, jakie zmiany powinny zostać wdrożone, aby podnieść poziom produktywności i wydajności. Konieczne jest kompleksowe podejście – trzeba przyjrzeć się każdemu elementowi organizacji.

Ci, którzy planują audyt IT, powinni rozsądnie podejść do wyboru odpowiedniego usługodawcy. Decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie. Warto jest sprawdzić m.in.:

  • Doświadczenie – dobrze jest sprawdzić, jak długo wybrane firma funkcjonuje w branży. Rozsądniej jest postawić na fachowców z wieloletnią praktyką.
  • Zakres świadczonych usług – nie każdy audyt IT przebiega tak samo. Przed skorzystaniem z usługi należy więc sprawdzić, z jakich punktów składa się opisywany proces. Ważne jest to, aby eksperci nie tylko pomogli w wyeliminowaniu nieprawidłowości, ale również usprawnieniu systemu.
  • Opinie klientów – przed podjęciem ostatecznej decyzji nie zaszkodzi zapoznać się z opiniami poprzednich klientów. Bez większych trudności można znaleźć je w sieci.
  • Cenę oraz warunki współpracy – oczywistym jest, że koszt usługi ma duże znaczenie. Cena nie powinna jednak stanowić czynnika determinującego do wyboru, ponieważ taniej nie zawsze znaczy lepiej. Warto również zorientować się, jak wyglądają warunki umowy w przypadku stałej współpracy. Audyt sieci informatycznej dobrze jest przeprowadzać raz na kilka miesięcy.

Stan techniczny urządzeń oraz kontrola oprogramowania

Mogłoby się wydawać, że audyt IT to jedynie działania skupiające się na utrzymaniu wysokiej szczelności systemu informatycznego. Ochrona przed działaniem osób niepożądanych oraz szkodliwego oprogramowania to priorytetem. Warto jednak wspomnieć, że zakres świadczonych usług jest o wiele szerszy. Przede wszystkim należy zweryfikować stan techniczny urządzeń. Nagła usterka, czy też awaria może stanowić spore utrudnienie. Trzeba mieć świadomość, że sprzęt komputerowy posiada elementy eksploatacyjne, które zużywają się wraz z upływem czasu. Najczęściej przed pojawieniem się usterki dochodzi do spadku wydajności urządzenia. Początkowo problemy pojawiają się sporadycznie, jednak na późniejszym etapie utrudniają one wykonywanie codziennych obowiązków.

Duże znaczenie ma także kontrola posiadanego oprogramowania. Wymagane jest sprawdzenie stanu licencji. Być może niektóre programy nie mogą być już legalnie użytkowane – może nieść to za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Fachowcy dążą do tego, aby wspomóc poprawne funkcjonowanie organizacji. Stosowanie się do aktualnie obowiązujących przepisów prawnych ma bardzo duże znaczenie.

Analiza kosztów związanych z funkcjonowaniem działu IT

Firmy oraz organizacje posiadające własny dział IT powinny pomyśleć o jego optymalizacji. Pierwszym krokiem jest więc dokonanie analizy finansowej. Audyt pozwala określić, co generuje największe koszty. Być może wydatki mogą zostać ograniczone. Dobrze jest także bliżej przyjrzeć się strukturze zatrudnienia. Czasami nawet niewielkie zmiany mogą przyczynić się do wzrostu efektywności. Oczywiście mogą być one wdrażane stopniowo, a więc nie trzeba obawiać się rewolucji w przedsiębiorstwie.

Audyt IT kończy się szczegółowym raportem, który z pewnością stanowi spore wsparcie dla osób zarządzających. Podstawową zaletą jest poznanie mocnych oraz słabych stron systemu informatycznego organizacji. Najczęściej przygotowywany jest również plan naprawczy, gdzie znajdują się rekomendowane wskazówki dotyczące usprawnienia omawianego systemu. Dzięki temu można m.in.:

  • poprawić poziom bezpieczeństwa systemu IT,
  • ochronić się przed cyberatakami,
  • zwiększyć wydajność oraz produktywność organizacji,
  • zredukować koszty oraz podnieść zysk z działalności,
  • zmodernizować posiadany sprzęt oraz oprogramowanie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą IT Leader, która oferuje również autydy IT: https://it-leader.pl/oferta/audyty-it