E-papier: wykorzystanie i zasada działania

Papier elektroniczny imituje tradycyjny druk, umożliwiając tworzenie notatek lub odczyt tekstu zapisanego w formie elektronicznej. Cechuje się niskim poborem energii i jest przyjazny dla oczu użytkowników, ponieważ nie emituje światła. Dlatego wyświetlacze z e-papieru znajdują szerokie zastosowanie w sytuacjach, gdzie nie wystarcza papier tradycyjny i farba drukarska lub zwykłe ekrany.

Jak działa papier elektroniczny?

Istnieje kilka rodzajów technologii umożliwiających stworzenie e-papieru. Najpopularniejsza z nich to E-ink – korzystają z niej między innymi czytniki e-booków Amazon Kindle czy wyświetlacze marki Waveshare Electronics. Elektroniczny atrament składa się z wielu tysięcy maleńkich kapsułek zatopionych w przezroczystym płynie. Wewnątrz kapsułek również znajduje się przezroczysty płyn, zawierający zabarwione na biało cząstki naładowane dodatnio i czarne cząstki naładowane ujemnie. Taki atrament nakłada się na obwód elektroniczny złożony z elektrod. Umożliwia to kontrolowanie obrazu pojawiającego się na wyświetlaczu, ponieważ przyłożenie w odpowiedni sposób potencjału elektrycznego sprawia, że piksel staje się biały (jasne cząstki wędrują ku górze). Natomiast odwrócenie polaryzacji elektrod sprawia, że dany obszar jest zaczerniany, ponieważ wówczas ujemnie naładowane czarne cząstki kierują się ku górze, a białe w dół. Taki sposób działania umożliwia ograniczenie zużycia energii, ponieważ jest ona pobierana wyłącznie w momencie zmiany wyświetlanego obrazu.

Zalety papieru elektronicznego

E-papier łączy w sobie zalety tradycyjnego papieru i powszechnie wykorzystywanych ekranów elektronicznych. Elektroniczny papier charakteryzuje się bardzo niskim poborem energii, ponieważ zużywa prąd wyłącznie w momencie zmiany wyświetlanego obrazu. Jest też bardzo przyjazny dla oczu użytkowników, umożliwiając wygodne czytanie lub robienie notatek nawet przez wiele godzin: nie emituje on niebieskiego światła, które powoduje męczenie się wzroku, bóle głowy i problemy z zasypianiem. Elektroniczny atrament można nanosić na tworzywa sztuczne, szkło, tkaniny, metal czy nawet tradycyjny papier – taki druk może być dowolnie wyginany, a obraz nie zmienia się w zależności od oświetlenia i kąta patrzenia. Dzięki tym właściwościom, wyświetlacze z e-papieru mogą znaleźć zastosowanie tam, gdzie zwykłe ekrany się nie sprawdzą. E-papier jest bardzo ekologiczny, ponieważ umożliwia ograniczenie zużycia farby drukarskiej oraz tradycyjnego papieru produkowanego z miazgi drzewnej. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem.

Wykorzystanie e-papieru

Wyświetlacze e-papierowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się je między innymi w czytnikach książek elektronicznych, które umożliwiają wygodne przechowywanie i czytanie tysięcy e-booków przy pomocy jednego urządzenia. Papier elektroniczny jest też stosowany do produkcji etykiet cenowych oraz banerów reklamowych i informacyjnych wielokrotnego użytku – korzysta z nich na przykład amerykańska sieć supermarketów Walmart. Z e-papieru tworzy się też “wymazywalne” notatniki i tablice. Natomiast atrament elektroniczny może być nanoszony na wiele różnych powierzchni i pobiera bardzo mało energii, dzięki czemu stosuje się go w takich projektach, jak ubrania ze zmieniającym się wzorem lub giętkie wyświetlacze. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, e-papier staje się coraz popularniejszy, a związane z jego produkcją i eksploatacją technologie rozwijają się bardzo dynamicznie.