Internet Chiny – jak korzystać z sieci w Państwie Środka?

Artykuł ten dedykujemy wszystkim podróżnikom, którzy planują podróż turystyczną lub służbową do Chin. Znajdziecie tam wiele porad związanych m. in. z bezpiecznym połączeniem internetowym w tym kraju.

Planujesz podróż do Pekinu, Szanghaju bądź Shenzen? Rozplanowałeś swoją podróż bardzo szczegółowo, ale masz obawy związane z dostępem do sieci? Nie wiesz, czy w Chinach będziesz mógł wejść na swój profil w mediach społecznościowych, skorzystać z nawigacji w telefonie czy po prostu zamówić przewóz taksówką? Ten artykuł dedykujemy wszystkim czytelnikom, którzy właśnie obawiają się możliwych problemów z Internetem na terenie Chin.

Cenzura w Chinach – czy Great Chinese Firewall może mieć wpływ na dostęp do sieci?

W tym kraju, mimo wolności gospodarczej, mieszkańcy Chin nie mogą myśleć o kompletnej wolności. Rząd Komunistycznej Partii Chin stara się na bieżąco kontrolować swoich obywateli. Właśnie tam realizowane są takie projekty, jak chociażby Social Credit System, który na bieżąco monitoruje i ocenia działania Chińczyków. Negatywna ocena może wpłynąć na karierę zawodową, możliwość wysłania dziecka do dobrej szkoły, a nawet do zwykłego zamówienia taksówki!

Inwigilacja doprowadziła do powstania tzw. Great Chinese Firewall. Jest to system, który blokuje zarówno niedozwolone w Chinach treści (m. in. informacje o masakrze na Placu Tiananmen), jak i nie pozwala na odwiedzanie wybranych stron internetowych. Niestety, wiele z nich jest związanych z codziennym życiem polskiego internauty.

Na liście zablokowanych stron, możemy znaleźć m. in. Google, Facebooka, Yahoo, Instagrama czy Twittera. Z tego powodu, bariera ta obejmuje też aplikacje pokroju WhatsAppa. Będzie to z pewnością uciążliwy problem dla wielu polskich podróżników.

Czy istnieje sposób na ominięcie Wielkiego Chińskiego Muru?

Tak – są dwie możliwości. Pierwszą z nich, jest korzystanie z lokalnych zamienników. Mapy Google mogą być w łatwy sposób zastąpiony przez aplikację OsmAnd, która działa w trybie offline i pozwoli na łatwe odnalezienie się w nieznanym, chińskim terenie. Oprócz tego, najpopularniejszą wyszukiwarką w Chinach jest Baidu. Istnieje anglojęzyczna wersja tej wyszukiwarki.

W przypadku próby skontaktowania się z innymi, WhatsApp może być zastąpiony aplikacją o nazwie WeChat. Będzie to przydatne zwłaszcza w kontekście informowania rodziny o przebiegu podróży w Chinach.

Drugą możliwością jest VPN. Obecnie za stosunkowo niewielką cenę, można wykupić możliwość połączenia się z prywatnym serwerem, który zarówno może zapewnić większą anonimowość w sieci, jak i pozwoli bezpiecznie surfować po sieci – z dala od hakerów czy inwigilacji.

W przypadku Chin – będąc na terenie tego kraju, możemy przez VPN połączyć się z serwerem w innym kraju, przez co dostęp do Facebooka czy Google nie będzie zablokowany. Należy jednak pamiętać, iż używanie tego typu rozwiązania w Państwie Środka jest nielegalne.

Dostęp do sieci w Chinach

Jeśli chodzi o samo uzyskanie dostępu do Internetu w Chinach, to w tym kraju funkcjonuje kilku operatorów komórkowych. Do najważniejszych można zaliczyć: China Telecom, China Mobile oraz China Unicom. Dostęp do Internetu można uzyskać poprzez tradycyjny zakup karty SIM, jednak należy pamiętać o tym, iż będzie on objęty wcześniej wymienioną cenzurą. Oprócz tego – limity danych oraz utrata swojego numeru na rzecz chińskiego w swoim telefonie może być problematyczna.

Do tych sieci można się także połączyć poprzez roaming. Jednakże koszty zarówno wykonywania połączeń tą drogą, jak i korzystania z dostępu do sieci w Chinach będą kosmicznie wysokie. Koszt pobrania ledwie 1 MB danych to 43 zł. Jeżeli przeciętne zużycie Internetu przez polskich użytkowników telefonów można liczyć między 500 MB a 1 GB, to kwota za korzystanie z sieci przez roaming może wynieść nawet pięciocyfrową sumę.

Jeszcze inną możliwością na Internet w Chinach są publiczne hotspoty Wi-Fi. Z kolei ten sposób zarówno ogranicza użytkownika do jednego miejsca, w którym jest sygnał, jak i jest łakomym kąskiem dla hakerów, którzy często wykorzystują otwarte sieci do wykradania cennych danych z urządzeń mobilnych.

Czy istnieje sposób na Internet w Chinach, który będzie wygodny, szybki i bezpieczny?

Łódzka firma XOXO Solutions wprowadziła w życie projekt pod nazwą XOXO WiFi. Jest to przenośne urządzenie niewielkich rozmiarów (porównywalnych do telefonu komórkowego), który łączy się z najlepszą pod względem zasięgu lokalną siecią telefoniczną i dzięki wytwarzaniu sygnału Wi-Fi, umożliwia dostęp do sieci najwyższej jakości. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które podróżują do kierunków spoza Unii Europejskiej w celach turystycznych lub biznesowych.

XOXO WiFi umożliwia dostęp do sieci, pomijając tym samym niebotyczne kwoty za roaming. Oprócz tego, router ten dzięki szyfrowanemu połączeniu gwarantuje bezpieczeństwo danych w urządzeniu mobilnym. Dzięki temu, każdy użytkownik podróżujący po świecie, zachowa swój dotychczasowy numer telefonu, zaś dzięki podręcznemu routerowi, może korzystać w niemalże każdym miejscu z sieci internetowej.

W przypadku Chin – XOXO WiFi wspiera połączenia przez VPN. Oznacza to, że każdy użytkownik prywatnego serwera, może połączyć się z nim właśnie przez to urządzenie. Rozwiąże to problem dostępu do wielu stron w Chinach – między innymi do Facebooka czy Google.

Cena wynajmu XOXO WiFi do Chin zaczyna się od 34 złotych za dzień aktywnej usługi. Jest to kwota niższa nawet o 95% względem kosztów roamingu. Nie dość, że dostęp do sieci w Chinach może być bezproblemowy i bezpieczny, to jeszcze jego cena nie musi być horrendalnie wysoka. Rozwiązanie to może być prawdziwą rewolucją pośród polskich podróżników.

Ofertę XOXO WiFi na Chiny można znaleźć pod tym linkiem.