Nieodwracalne skutki spożywania alkoholu, czyli choroby somatyczne wywołane alkoholizmem


Alkoholizm jest chorobą, która niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, a także społeczne i psychologiczne. Mimo powszechnego przekonania, że niewielka dawka alkoholu ma właściwości zdrowotne, nie ma naukowych dowodów potwierdzających tę tezę. Są za to setki badań, z których jednoznacznie wynika, jak wielce negatywny wpływ na narządy ludzkiego organizmu, ma nadużywanie alkoholu.

Uzależnienie od alkoholu a choroby układu krążenia

Przewlekłe nadużywanie alkoholu powoduje schorzenia układu sercowo-naczyniowego, taki jak:

• Nadciśnienie – rozwój nadciśnienia tętniczego wśród mężczyzn spożywających duże ilości alkoholu wzrasta od 10 do 30 proc., a to właśnie nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru mózgu, a także zawału serca. Wraz z zaprzestaniem picia alkoholu, nadciśnienie tętnicze może być w pewnym stopniu odwracalne.

• Kardiomiopatia – rozwija się u osób długotrwale pijących alkohol, a spowodowana jest osłabieniem kurczliwości mięśnia sercowego. Choroba ta prowadzi do zaburzeń pracy serca i niewydolności krążenia.

• Zaburzenia rytmu serca – są efektem działania alkoholu oraz metabolitów na układ przewodzący w sercu. Wśród najczęstszych zaburzeń wymienia się migotanie oraz trzepotanie przedsionków. Część nagłych zgonów dotykających alkoholików tłumaczy się występowaniem arytmii.

• U alkoholików często można zaobserwować zmiany morfologiczne w szpiku kostnym, które negatywnie wpływaj na prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego. Alkohol działa, bowiem w sposób bezpośredni na wszystkie elementy morfotyczne krwi, a także ich rozwój.

Choroba alkoholowa a układ nerwowy

Tego typu powikłania alkoholowe występują u ok. 50 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet. W układzie nerwowym najczęściej ujawniają się skutki neurotoksycznego działania etanolu oraz niedobory witaminowe (zwłaszcza z grupy B), spowodowane przez alkohol, w postaci:

• Zapalenia wielonerwowego – objawia się głównie zaburzeniami czucia, nerwobólami i bolesnością uciskową nerwów, a także osłabieniem lub brakiem odruchów ścięgnistych oraz bólami mięśniowymi.

• Toksycznej neuropatii wzrokowej – alkoholizm może doprowadzić do toksycznego uszkodzenia pozagałkowej części nerwu wzrokowego, co objawia się zaburzeniami widzenia różnego stopnia do nawet pełnej ślepoty.

• Otępienia – w postaci organicznego poalkoholowego uszkodzenia mózgu (postępująca niewydolność intelektualna).

Alkoholizm a układ pokarmowy

• Śluzówki – przy nadużywaniu alkoholu najczęściej występują przewlekłe stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej, przełyku oraz żołądka i dwunastnicy. Do tego dochodzą zaburzenia perystaltyki przełyku, jelit i upośledzenie wchłaniania, które prowadzi do powstania niedoborów pokarmowych.

• Wątroba – reaguje na nadmiar alkoholu stłuszczeniem (nadmiernym odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątrobowych), zapaleniem, zwłóknieniem, a w konsekwencji – marskością.

• Trzustka – dochodzi do ostrych i przewlekłych zapaleń trzustki, które są wynikiem nadmiernego spożywania alkoholu. Powikłaniem zapalenia trzustki może być cukrzyca.

Wpływ alkoholu na wydolność seksualną

Nadmierne spożywanie alkoholu bardzo często prowadzi do osłabienia wydolności seksualnej, a niekiedy nawet u części mężczyzn do impotencji. Wzrost stężenia alkoholu we krwi może powodować zaburzenia wzwodu, opóźnienie ejakulacji, jak również osłabienie orgazmu, a co za tym idzie, obniżenie płodności.

Z kolei wpływ alkoholu na wydolność seksualną kobiet jest mniej znany. U części z nich występuje osłabienie popędu płciowego oraz zmniejszenie wydzielania śluzu pochwowego. Alkoholizm może powodować zaburzenia cyklu miesięcznego, obniżenie płodności na skutek zmniejszonej częstości owulacji oraz prowadzić do większej częstotliwości poronień samoistnych. Spożywanie alkoholu przed okresem pokwitania czasami prowadzi do opóźnienia dojrzewania płciowego. U kobiet zmagających się z problemem alkoholowym częściej występuje wczesna menopauza.

Alkohol a układ immunologiczny

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że alkohol zajmuje trzecie miejsce wśród czynników, które zagrażają zdrowiu populacji. Spożywanie alkoholu wiąże się z powstaniem ponad 60 chorób i urazów. Alkoholizm hamuje funkcje układu odpornościowego, co przekłada się na zwiększenie wrażliwości na choroby zakaźne, takie jak zapalenie płuc czy gruźlicę. Dodatkowo upośledza m.in. zdolność limfocytów do spełniania ich funkcji, w tym produkcji przeciwciał.

Alkoholicy częściej niż inni doświadczają urazów i wypadków komunikacyjnych. Duża część wypadków drogowych spowodowanych jest przez osoby w stanie nietrzeźwym, zaś pijący ulegają śmiertelnym wypadkom od 2,5 do 11 razy częściej niż niepijący.

Terapia alkoholowa w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień

Celem terapii jest pomoc pacjentowi w uporaniem się z alkoholizmem. Najlepiej poddać się terapii alkoholowej w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Jest to idealne miejsce dla osób, które wymagają zintegrowanej pomocy specjalistycznej. Na pacjenta czeka wykwalifikowana kadra terapeutyczna oraz medyczna, która pomoże przejść przez ten trudny dla niego okres. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień nie tylko zapewniają profesjonalne i sprawne leczenie, ale także spokój i anonimowość, ponieważ najczęściej położone są w atrakcyjnych, malowniczych miejscach, z daleka od miejskiego szumu.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz