Studia – elektrotechnika to przyszłość

Wybór szkoły wyższej powinien bazować na przemyślanej decyzji. Rozwijająca się branża energetyczna wyraźnie wskazuje, które kierunki zapewniają szczególne perspektywy zawodowe. Dla miłośników przedmiotów ścisłych, którzy właśnie wybierają studia, elektrotechnika powinna być jedną z centralnych pozycji w ich obszarze zainteresowania. To niezwykle wymagająca dziedzina, ale z całą pewnością warto podjąć to wyzwanie. Bez cienia wątpliwości, wysiłek będzie opłacalny.

Wybór szkoły wyższej powinien bazować na przemyślanej decyzji. Rozwijająca się branża energetyczna wyraźnie wskazuje, które kierunki zapewniają szczególne perspektywy zawodowe. Dla miłośników przedmiotów ścisłych, którzy właśnie wybierają studia, elektrotechnika powinna być jedną z centralnych pozycji w ich obszarze zainteresowania. To niezwykle wymagająca dziedzina, ale z całą pewnością warto podjąć to wyzwanie. Bez cienia wątpliwości, wysiłek będzie opłacalny.

Wystarczy spojrzeć, ile szkół wyższych ma w swojej ofercie ten przyszłościowy kierunek. Poza politechnikami, są jeszcze akademie i uniwersytety, a coraz częściej zdarza się, że także prywatne uczelnie kształcą swoich studentów w tym właśnie kierunku. Niech to będzie dowodem na to, że studia elektrotechnika niosą realne perspektywy zawodowe. Należy jednak nadmienić, że ten wybór musi być podjęty świadomie. Z całą pewnością nie jest to wydział dla osób, które nad naukę przedkładają życie studenckie, co to, to nie. 

Studia – elektrotechnika to masa pracy z przedmiotami ścisłymi

Wybór wydziału to jedno, równie istotna jest decyzja dotycząca specjalizacji, w której będziemy się kształcić. W tym zakresie, oferta poszczególnych uczelni jest bardzo zróżnicowana. Elektromechatronika, elektroenergetyka, automatyka przemysłowa, elektronika przemysłowa, technika wysokich napięć i kompatybilności elektromagnetycznej – to tylko kilka pozycji, figurujących na bardzo długiej liście przykładów.

Bez względu na to, który kierunek obierzemy, nasze dalsze kształcenie będzie oparte o nauki ścisłe. Przedmioty charakterystyczne dla konkretnej grupy kierunkowej (zależnie od szkoły i specjalizacji, tych jest około 12 i każdy z nich jest bardzo wymagający), jest jeszcze matematyka i fizyka. W pierwszym przypadku, mówimy o 165 godzinach, w drugim – o 75. Niewiele? Może i tak, ale należy zdać sobie sprawę z tego, że w tak krótkim czasie, studenci muszą wchłonąć maksymalną dawkę wiedzy, stanowiącej esencję obu tych nauk. Jak widać, łatwo nie będzie, a pierwszy semestr zweryfikuje, kto tak naprawdę ma zapał do studiowania. 

Na co mogą liczyć absolwenci

Dla osób rozpoczynających studia, elektrotechnika to konkretny plan na życie, przynajmniej dla tych, które nie zmienią kierunku. Należy jednak uczciwie powiedzieć, że ten wydział, na żadnej uczelni nie należy do najbardziej obleganych. Czy oznacza to, że perspektywa dobrej pracy to mrzonka? Absolutnie nie!

Zasoby naturalne podlegają zużyciu, eksperci na całym świecie skupiają się na pozyskaniu energii z najbardziej wydajnych źródeł alternatywnych. Energetyka ewoluuje i podlega nieustannemu rozwojowi. To wszystko sprawia, że w tym temacie, analitycy rynku przemawiają jednym głosem – pracy dla elektrotechników nie zabraknie. Przeciwnie, zapotrzebowanie będzie wykazywało tendencję rosnącą.

Na jakie zarobki mogą liczyć absolwenci? W tej chwili, minimum dla początkującego elektrotechnika zamyka się w przedziale 3000-3500 zł. Z czasem można liczyć na wzrost wynagrodzenia do poziomu 5000-7000 zł. Najlepsi specjaliści mogą liczyć na kwoty pięciocyfrowe.

Partnerem artykułu jest EAIIB.agh.edu.pl. Znajdziesz tam kierunek: studia elektrotechnika.