Opowieść o lalce, zabawce wszech czasów

Zabawki to nieodłączna część ludzkiej kultury, a właściwie jej radosnej, często beztroskiej formy. Jakie były dzieje lalki, niezwykłej zabawki, ciągle lubianej przez dzieci? Poznaj o niej kilka ciekawych faktów!

Nie wiemy, od kiedy dzieci w Europie bawią się lalkami. Miniaturowe figurki wykonane z najróżniejszych surowców pochodzą z odległej starożytności, a najstarsze datowane są na ponad 20 000 lat temu.

Ale czy znajdowane pośród innych antycznych pamiątek miniaturowe figurki były zabawkami dla dzieci, czy jednak przedmiotami kultu, niezbędnymi w ważnych rytuałach lub dekoracjami pomieszczeń? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak, jak nie wiemy, jaką funkcję pełniła najstarsza lalka odkryta przez archeologów na polskich ziemiach. Pochodzenie zabawki datuje się na czas między IX a XII wiekiem, a jest to prosta figurka wykonana z patyka, z zaznaczoną na niej głową oraz nogami. Gdyby te wszystkie antyczne miniaturowe przedmioty naprawdę były dziecięcymi zabawkami, to lalka byłaby nie tylko najpopularniejszą, ale również najstarszą znaną człowiekowi zabawką.

W średniowieczu następuje pewien regres. Lalki są prymitywniejsze, mniej zmyślne i często nie tak precyzyjnie wykonane, jak wiele znalezionych misternych figurek z czasów starożytnych. Z biegiem lat lalki w Europie stają się jednak coraz bardziej wymyślne. W renesansie pomogła w tym masa plastyczna – papier mâché. Masa z rozdrobnionego i rozmiękczonego przy użyciu wody papieru popularnie służyła do tworzenia miniaturowych główek oraz kończyn lalek, które jako całość zabawki umieszczano na szmacianym korpusie.

Drewniane lalki pieczołowicie ręcznie rzeźbiono i kolorowano. Lalki dla dzieci powstawały też jako odlewy woskowe. Wosk razem ze zwierzęcym tłuszczem oraz pigmentem dawał efekt kolorystyczny imitujący kolor skóry.

Porcelana zrewolucjonizowała lalkarstwo w Europie. Pojawiły się bisque dolls, figurki tworzone ze specjalnej masy ceramicznej, którą wypalano w niskiej temperaturze. Bisque dolls były mniej wytrzymałe od innych ceramicznych produktów. Niezwykłe, pełne gracji kruche laleczki porcelanowe wymagały finezji w obchodzeniu się z nimi. A było o co dbać! Laleczki charakteryzuje realistyczne, matowe wykończenie, którego struktura i kolor imitowały ludzką skórę. Obecnie XIX-wieczne bisque dolls są kolekcjonerskimi przedmiotami, a wartość niektórych z nich osiąga na aukcjach cenę tysięcy dolarów.

Ostatnie sto lat to czasy masowego przemysłu lalkarskiego. Produkcja lalek dla dzieci opiera się o bezpieczne dla zdrowia, coraz lepiej przystosowywane do dziecięcej zabawy, elastyczne tworzywa sztuczne.

Obecnie lalki w kulturze najczęściej znajdują zastosowanie jako radosne zabawki dla dzieci, przeważnie uwielbiane przez dziewczynki. Warto przypomnieć, że słynna wśród małych dziewczynek lalka Barbie zaprojektowana została w 1959 przez amerykankę Ruth Handler, córkę emigrantów z Polski.

Wiele wysokiej jakości lalek do zabawy znajdziesz w sklepie internetowym Budka Krasnoludka. Sklep z zabawkami Budka Krasnoludka to ogromny wybór wysokiej jakości drewnianych kolejek i samochodów, warsztatów dla małego majsterkowicza, ale też domków dla lalek i klocków. Więcej dowiesz się na https://www.budka-krasnoludka.pl/.