Personal Branding

Pojęcie personal brandingu robi zawrotną karierę, ale czym w rzeczywistości jest marka osobista? Najprościej tłumacząc to pojęcie jest to całość naszych przekonań, doświadczeń zawodowych i życiowych i to na ile spójnie prezentujemy innym swoje Ja.

Osoby o silnej marce osobistej to często eksperci w swoich dziedzinach, autorytety i poważani członkowie grupy lokalnej, zawodowej, liderzy opinii. Są to jednostki, o które zabiegają topowi pracodawcy, freelancerzy, którzy mogą przebierać w zleceniach oraz właściciele firm, które nie mają problemu z pozyskaniem kontrahentów. Każdy z nas dysponuje jakąś marką osobistą, chcąc jednak dołączyć do grona osób z silny personal brandingiem warto świadomie kreować swój wizerunek. Oczywiście całość naszych działań skierowanych na zewnątrz musi wynikać w dużej samoświadomości nas jako człowieka, pracownika, przedsiębiorcy.

Zacznij zatem od zdefiniowania swoich mocnych stron, pasji i zainteresowań ponieważ wokół tych wartości będziesz budować swoją markę. Jeśli zadanie przysparza Ci kłopotu, poproś o opinię bliskie osoby, takie które szczerze wypunktują Twoje zalety jak również wady. Szukaj tego co wyróżnia Cię z tłumu, z drugiej strony podglądaj, inspiruj się osobami, które są dla Ciebie autorytetem. Warto na drodze do bycia rozpoznawalną i opiniotwórczą jednostką wyznaczyć sobie konkretne, mierzalne, ambitne, ale osiągalne cele. Takim zadaniem na najbliższe miesiące może być np. wystąpienie na konferencji w roli eksperta czy też napisanie artykuły dla pisma branżowego.

Oczywiście takie możliwości wymagają od Ciebie ciężkiej, codziennej pracy: poszerzania wiedzy w ważnych dla Ciebie tematach, bycia aktywnym członkiem forum i grup dyskusyjnych, uczestnictwa w interesujących eventach i spotkaniach. Ponieważ dziś wiele z tych aktywności możesz realizować on-line zadbaj o to co potencjalni pracodawcy czy współpracownicy mogą o Tobie przeczytać w Internecie. Sprawdź co dziś znajdziesz na swój temat w wyszukiwarkach internetowych i zacznij zarządzać tą treścią. Stosuj zasadę w myśl, której nie będziesz publikował w sieci niczego czego nie chciałbyś podpisać swoim imieniem i nazwiskiem. Ta genialnie prosta zasada ułatwi Ci przedstawianie treści ciekawych i wartościowych dla Twoich odbiorców.

Zadbaj o spójność swojego wizerunku na różnych portalach społecznościowych oraz na stronach skupionych na rozwoju zawodowym. Jeśli czujesz się gotowy, a Twoja wiedza jest wystarczająco obszerna, pokuś się o poprowadzenie bloga, stworzenie własnej strony internetowej, gdzie będziesz mógł dzielić tym co wiesz z innymi. Dzięki tym narzędziom nie tylko zbudujesz, ale również wypromujesz swoją markę. Ważne abyś ze swoimi odbiorcami był w stałym kontakcie, szybko odpisywał na pytania, uczestniczył w dyskusjach, prezentując się jako ekspert w danym temacie. Na koniec ostatnia rada. Obiegowa opinia głosi, ze jak Cię widzą ta Cię piszą. Zadbaj zatem o swoją autoprezentacje: schludny ubiór, dopasowany do okoliczności, uśmiech i otwartość pomogą w pozyskaniu wartościowych kontaktów i znajomości.

Artykuł przygotowany we współpracy z bardzoHR – agencją employer branding.