6 lat temu

25 interesujących faktów o Nowym Roku

 1. Niektórzy ludzie zakładają pieluchy dla dorosłych podczas świętowania Nowego Roku na Times Square w Nowym Jorku, ponieważ brakuje tam toalet.
 2. Kalendarz etiopski ma 13 miesięcy. Nowy Rok obchodzi się tam 11 września.
 3. Do 2006 r. promy kosmiczne nie startowały w Nowy Rok, ponieważ ich komputery nie radziły sobie ze zmianą daty.
 4. W celu zmniejszenia ilości pijanych kierowców na drodze każdego roku Amerykański Związek Motorowy (AAA) holuje auta i zawozi ludzi do domów za darmo w Nowy Rok, nawet jeśli nie jest się członkiem Stowarzyszenia (jednak nie jest to możliwe we wszystkich stanach).
 5. Dziewiąta Symfonia Beethovena została po raz pierwszy przedstawiona Japończykom przez amerykańskich jeńców wojennych, podczas I Wojny Światowej, i obecnie granie jej w każdy Nowy Rok jest japońską tradycją narodową.
 6. Po stłumieniu innych religii w sowieckiej Rosji Święty Mikołaj został zastąpiony postacią Dziadka Mroza – ducha zimy, który przynosi prezenty w Nowy Rok i zostawia je pod „noworoczną choinką”.
 7. W Korei i kilku innych azjatyckich państwach, w dniu narodzin, dziecko uważane jest za jednoroczne, a wiek każdego, zwiększa się o rok w dniu Nowego Roku. Oznacza to, że jeśli dziecko urodzi się 29 grudnia, po Nowym Roku będzie miało 2 lata.
 8. W 2010 r. „Czarna Wdowa” – zamachowiec-samobójca zaplanował atak terrorystyczny w centrum Moskwy w wigilię Nowego Roku, lecz na kilka godzin przed planowanym atakiem otrzymana wiadomość SMS od sieci komórkowej, z życzeniami szczęśliwego Nowego Roku odpaliła ładunek wybuchowy, zabijając jego i nikogo więcej.
 9. W dniu Nowego Roku w 1976 r. niejaki Danny Finegood podmienił jedną literę w ikonicznym napisie Hollywood, tworząc słowo „Hollyweed” (ang.: weed – marihuana), jako szkolny żart oraz w celu świętowania zalegalizowania marihuany. Dostał za to szóstkę.
 10. Starożytny hawajski Nowy Rok trwał cztery miesiące, wojny były zakazane, ludzie nie pracowali i spędzali czas, tańcząc, ucztując i bawiąc się.
 11. Każdego Nowego Roku na Antarktydzie organizowany jest festiwal muzyczny „Icestock” – taki Woodstock, tylko w zimie.
 12. Tajlandczycy świętują Nowy Rok trwającą kilka dni bitwą wodną, sponsorowaną przez rząd.
 13. Przed 1753 r. Wielka Brytania i jej podwładni świętowali Nowy Rok 25 marca (Dzień Zwiastowania Pańskiego). Co ciekawsze, 1752 r. trwał tylko dziewięć miesięcy, ponieważ daty od 1 stycznia do 24 marca (jak również od 3 do 13 sierpnia) zostały pominięte, aby Nowy Rok 1753 mógł rozpocząć się 1 stycznia, równolegle z resztą państw.
 14. Rosjanie obchodzą Nowy Rok dwa razy – 1 stycznia i 14 stycznia.
 15. W japońskim mieście Akita, w dzień Nowego Roku, mężczyźni przebierają się w stroje górskich demonów, upijają się i straszą dzieci za lenistwo i nieposłuszeństwo.
 16. Każdego 25 dnia grudnia, mieszkańcy prowincji Chumbivilcas w pobliżu Cuzco w Peru obchodzą święto „Takanakuy”. Mężczyźni, kobiety i dzieci rozwiązują swoje niesnaski poprzez walki na pięści, a następnie wszyscy piją razem, aby Nowy Rok rozpocząć z czystym kontem.
 17. W odróżnieniu od kuli światła opuszczanej co roku przez nowojorczyków, w mieście Brasstown w Północnej Karolinie, mieszkańcy opuszczają żywego oposa.
 18. Istnieje zaledwie 14 możliwych konfiguracji kalendarza. W 2014 r. można było korzystać z kalendarza lat: 2003, 1997, 1986, 1975, 1969, 1958, 1947, 1941, 1930 oraz 1919.
 19. Po Rewolucji Francuskiej Francja krótko korzystała z kalendarza dziesiętnego; 10 dni w tygodniu, 10 godzin na dzień, 100 minut na godzinę i 100 sekund na minutę. Rok zaczynał się od cyfry 1.
 20. Korea Północna nie korzysta z kalendarza gregoriańskiego jak większość świata. Zamiast tego, stosowany jest tzw. kalendarz Dżucze (Juche), w którym rok pierwszy rozpoczynają urodziny założyciela Korei Północnej – Kim Il Sunga.
 21. Hogmanay, to termin określający Nowy Rok w Szkocji. W miejscu zwanym Stonehaven świętuje się go, machając kulami ognia, oraz tradycją wstępowania do domów sąsiadów, jako pierwsze osoby w Nowym Roku, co ma przynosić szczęście.
 22. Istnieje utwór muzyczny, trwający 1000 lat, zwany „Longplayer”. Utwór rozpoczął się 1 stycznia 2000 r. i będzie trwał do 31 grudnia 2999 r., kiedy to po zakończeniu zapętli się i rozpocznie się od nowa.
 23. W wigilię Nowego Roku, mieszkańcy małego osiedla w Johannesburgu w Południowej Afryce, zbierają stare urządzenia domowe, zanoszą je na dachy swoich budynków i zrzucają je z wysokości na ulice.
 24. Pokaz fajerwerków w Reykjaviku (stolicy Islandii) należy do największych na świecie, a większość dochodu ze sprzedaży sztucznych ogni zasila działania ratownicze na terenie całego kraju.
 25. Od 2008 r. w mieście Mobile w Alabamie, każdego Sylwestra podnoszone jest ponad 3.5 metrowe, rozświetlone, mechaniczne ciastko Moon Pie, aby uczcić nadchodzący Nowy Rok.