6 lat temu

Alkohol pomaga w nauce języków obcych

Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht, Uniwersytetu w Liverpoolu i londyńskiego King’s College udowodnili, że alkohol spożyty w niewielkich ilościach może mieć wpływ na naukę języków obcych.

W testach wzięło udział 50 niemieckich studentów studiujących w Maastricht, którzy uczyli się języka niderlandzkiego. Uczestników poproszono o wypicie odpowiednika półlitrowego kufla piwa lub napoju bezalkoholowego.

W trakcie eksperymentu mieli rozmawiać przez kilka minut po niderlandzku. Ich umiejętności oceniło dwóch Holendrów, których językiem ojczystym jest niderlandzki i którzy nie wiedzieli o tym, co wypili badani. Uczestnicy także sami ocenili swoje umiejętności językowe.

W wynikach opublikowanych w ostatnim wydaniu Journal of Psychopharmacology naukowcy twierdzą, że wszyscy, którzy spożyli alkohol, mieli zdecydowanie lepsze wyniki, szczególnie jeśli chodzi o wymowę. Co ciekawe, spożycie alkoholu nie miało wpływu na ich samoocenę.

„Większe dawki napojów wyskokowych mogą nie mieć tak korzystnego wpływu na wymowę” zaznaczył Fritz Renner z Uniwersytetu w Maastricht.