Najzdrowsza suka i reproduktor – problemy rasowego czempiona
Jako ludzie uwielbiamy otaczać się pięknem i kochamy towarzystwo naszych przyjaciół mniejszych. Co ciekawe, im wyższymi sferami możemy siebie nazwać, tym większa jest szansa, że będziemy chcieli połączyć jedno z drugim i sprawić sobie ślicznego przyjaciela w formie rasowego psa.
Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jakie są rasowe psy
Wytwarzanie ras psów to bardo długi proces polegający na krzyżowaniu różnych osobników i odrzucaniu z hodowli osobników o niepożądanych cechach. W skrócie mówiąc, jeśli chcemy psa z długimi uszami to odrzucamy z hodowli te z krótkimi i mnożymy między sobą tylko te z długimi. To największy telegraficzny skrót i duże uogólnienie. [1]
Kolejnym poziomem jest dobór osobników najzdrowszych, bo, uwaga, na drodze wytwarzania rasy skupialiśmy się na pożądanych cechach wyglądu, czy charakteru, a pies składa się z większej ilości czynników i utrwaliliśmy mu w ten sposób również różnego rodzaju choroby.
Kupując psa rasowego mamy niemal 100% szansę na to, że zapadnie na chorobę charakterystyczną dla danej rasy.
W tym miejscu hodowla powinna skupić się na tym, aby eliminować osobniki z wadami genetycznymi i rozmnażać tylko te nieskazitelne. Właśnie tak powinno się to robić i tak wygląda książkowa sztuka, jednak przez chęć zysku dzisiejsze hodowle w ogóle nie przestrzegają tej zasady i utrwalają również choroby.
Najpopularniejszy – yorkshire terrier
Yorki w ostatnich latach przejęły rolę jamników, które były najpopularniejszymi psami w polskich domach lat 90. Większość z nas pamięta stare i schorowane jamniki sąsiadów, które musieli nosić po schodach, bo stawy nie pozwalały im już na brykanie. Dziś podejmiemy temat yorkshire terrierów, bo wciąż jest ich na naszych podwórkach naprawdę bardzo, ale to bardzo dużo.
Dzisiejsze yorki nie będą miały problemów takich jak jamniki, ale będą miały szereg innych, utrwalonych w hodowlach, wad genetycznych i chorób. Spójrzmy ile ich jest, by zrozumieć, jak wielkie szanse mamy na to, że któraś z nich dotknie akurat naszego psiaka. [2][3]
Choroby typowe dla yorkshire terrierów:
- lymphangiectasia (choroba naczyń chłonnych z ciężkim przebiegiem)
- zaćma
- zapalenie spojówek
- wąski przełyk powoduje problemy z przełykaniem, częste wymioty i charakterystyczny „kaszel”
- często występuje problem z wyżynaniem zębów u szczeniąt
- osobniki dorosłe dotykają rozmaite problemy z zębami, w tym np. osadzający się kamień, który przy okazji powoduje, że psi oddech bardzo śmierdzi
- często występują problemy bakteryjne i grzybicze z uszami, pierwszą oznaką jest nieprzyjemny zapach
- nie należy też zapominać o gruczołach okołoodbytowych, w których u yorków bardzo często nagromadza się niepożądana wydzielina. Trzeba ją usuwać, najlepiej u weterynarza.
Typowe wady genetyczne u yorków:
- Zespół Legg Cale Perthesa
- Załamanie tchawicy
- Wrodzona wada żyły wrotnej
- Hipoglikemia
Pełny wachlarz chorób
Widzimy tutaj jak wygląda wachlarz chorób najpopularniejszego w polskich domach pieska. Wiele osób absolutnie nie zdaje sobie z tego sprawy i uważa, że bierze do domu małą słodką kuleczkę do miziania i przytulania. Niestety, posiadanie rasowego yorka to duża odpowiedzialność, bo szanse na to, że będzie miał problemy z kilkoma wymienionymi wyżej chorobami są niemal stuprocentowe. Tego się po prostu nie da uniknąć.
Wybory czempionów
Mam nadzieję, że wszyscy w tym punkcie rozumiemy już na czym polegają wybory czempionów wśród psów. Początkowo może wydawać się nam, że chodzi o psa najładniejszego, najlepiej przystrzyżonego, czy najgrzeczniejszego. Nic bardziej mylnego.
Podstawą klasyfikacji psów są wyniki badań lekarskich. Czempionami zostają te psy, które posiadają najmniej wad genetycznych, krótko mówiąc, te, które są po prostu najmniej chore, czy najmniej „wadliwe”. [4]
Kupno psa rasowego
Hodowle psów rasowych to wielki interes. Rasowe szczeniaki kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych, więc do najzdrowszej suki dopuszcza się najzdrowszego reproduktora. Samo posiadanie psa z tytułem to już niezły interes, bo za każde zapłodnienie suczki przez swojego reproduktora można pobierać słoną opłatę.
Tylko uwaga. Nawet jeśli sparujemy ze sobą dwójkę czempionów to nie mamy żadnej gwarancji na to, że wszystkie psy w miocie będą posiadały równie nieskazitelne geny, dlatego właśnie kupno psa rasowego, nawet z certyfikowanej hodowli i z rodowodem, nigdy nie daje nam gwarancji na to, że nasz czworonożny ulubieniec będzie całkowicie zdrowy.
Warto pamiętać
Posiadając tę wiedzę warto pamiętać o tym jak wygląda świat psów rasowych. Jeśli się w niego nie zagłębimy to kojarzy nam się z zieloną trawką po której hasają piękne i szczęśliwe pieski. W rzeczywistości jest to całkiem zgrabnie zarabiająca machina, w której suczka wygrywająca najlepszą nagrodę, „wygrywa” przy okazji to, że przez kolejne lata będzie rodzić miot za miotem, bo jej szczeniaki będą najbardziej wartościowe na rynku. Tak wygląda rzeczywistość w wielu hodowlach, choć ich właściciele oczywiście nie przyznają się, że robią to dla pieniędzy i własnej satysfakcji, a nie z bezinteresownej miłości do psów.[5][6][7][8][9]
Pamiętajmy o tym jak wygląda ten świat, ale przede wszystkim miejmy na uwadze to, że nasze psiaki będą chorować i warto poznać katalog chorób charakterystycznych dla danej rasy, by móc szybciej i lepiej reagować już na pierwsze objawy.
Posiadanie psa to wielka przyjemność, ale jak widać w tym wpisie, również wielka odpowiedzialność, o czym warto przypomnieć znajomym, którzy zastanawiają się nad kupnem psa.