7 lat temu

Zostań poszukiwaczem skarbów!


Czy wiedzieliście, że w Polsce istnieje ponad 100 miejsc, w których mogą znajdować się skarby? Małe dzieci mają do dyspozycji wiele zabawek i pomocy dydaktycznych, które pomagają w odkrywaniu niesamowitych tajemnic świata. A czy istnieje idealne narzędzie dla dorosłych?

Autorem Mapy skarbów jest Michał Młotek, poszukiwacz, popularyzator i odkrywca historii, twórca bloga „Z dziennika odkrywcy”, autor książek, tras zwiedzania oraz organizator wycieczek. Jak podaje, swój pomysł oparł o materiały z przedwojennych gazet, czasopism, i regionalnych danych.

Na Mapie możecie sprawdzić ponad 100 lokalizacji, w których już kiedyś dokonano fascynujących odkryć. Co ciekawe, przeczytacie także co i kiedy zostało znalezione oraz dowiecie się o okolicznościach danego odkrycia.

Poszukiwacze od lat interesują się miejscami, w których przypadkowo natrafiano na skarby.

„Gazeta Przemyska” donosi, że pod Drozdowicami, w 1913 roku, odnaleziono kilka miedzianych kociołków. Jak się okazało, nie były one puste! Kryły w sobie biżuterię oraz złote, srebrne i miedziane monety z XVI wieku.

Porcelanowe naczynie z monetami wybitymi za rządów Jana Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego zostało odnalezione całkiem przypadkowo podczas kopania rowów melioracyjnych koło Zbydniowa, również w 1913 roku.

W 1880 roku na polu w okolicy wsi Nipkowie natrafiono na 4,5 tysiąca szelągów krzyżackich. Czy trzeba było większej zachęty dla detektorystów? Oczywiście, że nie! W 2009 roku odnaleziono tam kolejną część monet, które pozostały w ziemi.

Natomiast w 1867 roku w Mózgowie przypadkowo odkryto ponad 2 tysiące monet z wczesnego średniowiecza, a wiele lat później, w 2010 roku, poszukiwacze odnaleźli kolejne 800 skarbów.

Niedawno, bo w 2016 roku odkryto kilkadziesiąt pradziejowych i średniowiecznych zabytków archeologicznych na terenie powiatu iławskiego. Możemy je zobaczyć w Muzeum w Ostródzie.

Najnowsze odkrycia m.in. trzy złote bransolety przewiązane złotym drutem, datowane na 1600-400 lat przed Chrystusem, cztery miecze z brązu sprzed ponad trzech tysięcy lat, bransolety z brązu, szklane paciorki, fragmenty naczyń m.in. służące do ważenia soli, sprzed 2,5 tysiąca lat, obejrzymy w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Pasja i zainteresowania sprawiają, że dzięki odkrywcom i poszukiwaczom skarbów, możemy o takich przedmiotach nie tylko przeczytać w książkach, ale osobiście je zobaczyć i dotknąć.

Aby stać się jednym z eksploratorów i odnieść równie spektakularny sukces, trzeba mieć podstawowy sprzęt, a dokładnie wykrywacz metali. Bardzo ważne, żeby przed zakupem zapoznać się z zasadami jego działania oraz budową. Jak przy każdym specjalistycznym narzędziu, istnieją różne rodzaje, elementy, firmy i warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Każdy odkrywca musi pamiętać jeszcze o jednej istotnej sprawie, a mianowicie o zdobyciu wymaganego prawem pozwolenia urzędu ochrony zabytków i właściciela terenu, na którym chciałby zacząć prace. Istotne jest także, aby sprawdzić, czy rejon jest stanowiskiem archeologicznym albo, czy znajduje się pod ochroną.

Początkujący, jak i doświadczeni poszukiwacze z pewnością wiele skorzystają z Mapy skarbów – wystarczy włączyć, wybrać miejsce, przeczytać informacje, zapakować dobry sprzęt i ruszać w drogę! Co Wy na to? My zaczynamy! I czekamy na Wasze odkrycia!