8 lat temu

Jak powstają i czym różnią się od siebie mydła?

Mydło mydłu nierówne? Jak powstają i czym różnią się od siebie mydła?

unnamed

Zdjęcie: SoapSzop

Mydło to chyba jedna z najpowszechniejszych rzeczy w każdym domu. Czy zastanawialiście się jednak jak powstaje? Czym różnią się mydła produkowane seryjnie, od coraz popularniejszych mydeł wykonywanych ręcznie?

Zacznijmy od tego, czym jest. Definicja mówi, że mydło to substancja powierzchniowo czynna, która obniżając napięcie powierzchniowe wody, usuwa tłuszcze z różnych powierzchni.

A jak powstaje?

Najogólniej mówiąc: mydło powstaje w reakcji saponifikacji, czyli zmydlania kwasów tłuszczowych. W kwaśne środowisko tłuszczy dodana zostaje mocna zasada, w wyniku czego dochodzi do zmydlania.

W praktyce wygląda to następująco: do tłuszczu ( zwierzęcego lub roślinnego) wlewa się ług, czyli mieszaninę wodorotlenku sodu (rzadziej potasu) z wodą. W wyniku takiego połączenia, dochodzi do zerwania wiązań estrowych, co skutkuje wytworzeniem się gliceryny i mydła właściwego.

unnamed

Zdjęcie: SoapSzop

I tutaj zaczyna się problem…

Gliceryna ma doskonałe właściwości nawilżające, dlatego w mydłach produkowanych seryjnie najczęściej jest ona usuwana i staje się składnikiem kremów, balsamów i innych produktów nawilżających.

Mydło pozbawione naturalnej gliceryny, co prawda doskonale myje, ale to właśnie jest jego przekleństwem: zmywa bowiem nie tylko brud, ale także naturalną otoczkę łojową skóry, powodując jej przesuszenie i podrażnienie, oraz naraża na zbyt agresywną interakcję ze środowiskiem zewnętrznym.

Współcześnie, w celu obniżenia kosztów, coraz częściej produkuje się też mydła poprzez bezpośrednią reakcję zasad z tłuszczami otrzymanymi z rafinacji ropy naftowej, wzbogaca silikonami pianotwórczymi.

via GIPHY

Na drugim biegunie przemysłu mydlarskiego znajdują się mydła ręcznie wykonywane, manufakturowe czy naturalne, nie tylko nie są pozbawiane naturalnej gliceryny, ale wręcz przetłuszczane.

Oznacza to, że po dokładnym obliczeniu proporcji tłuszczów i zasad, celowo zawyża się ilość kwasów tłuszczowych, by w mydle pozostała ich konkretna nadwyżka, np. 5%. Reakcja zmydlania zachodzi wówczas identycznie, z tą jednak różnicą, że poza wytworzoną w reakcji gliceryną, w mydle znajduje się także część niezmydlonych tłuszczy. Dzięki temu, wartości odżywcze i nawilżające mydła zostają zachowane, bez ubytku na oczyszczaniu.

Dodatkowo, mydła przetłuszczane posiadają niższe, niż seryjne pH, co oznacza większą zgodność z naszą skórą, a także mniejsze straty, w przypadku przedostania środowiska naturalnego.

Zdjęcie: SoapSzop

Zdjęcie: SoapSzop

Ponadto, w przypadku mydeł rzemieślniczych głównym motywem produkcji jest jakość, podczas gdy w produkcji seryjnej chodzi o minimalizację kosztów.

Jeśli chcielibyście wypróbować naturalne, ręcznie wyrabiane mydło lub nauczyć się wytwarzać je samodzielnie, zapraszamy do wzięcia udziału w kampanii crowdfundingowej duetu Soap Szop, którą znajdziecie tutaj: polakpotrafi.pl/projekt/soap-szop