7 lat temu

SpaceX po raz drugi wystrzeliło tę samą rakietę w kosmos!

Firma dokonała powtórnego wystrzelenia rakiety Falcon 9 na orbitę zimską. Rakieta wcześniej odbyła już jeden lot w przestrzeń kosmiczną i z sukcesem wylądowała w kwietniu ubiegłego roku. Ponowne użycie tej samej rakiety do startu wskazuje na to, że wielokrotna eksploatacja sprzętu jest możliwa.

Jest to istotny krok naprzód do stworzenia systemu rakiet wielokrotnego użytku, nad którym firma SpaceX pracuje od ponad 15 lat. Firma szacuje, że ponowne wykorzystanie rakiet, a nie wrzucanie ich do oceanu jak praktykuje się obecnie, może obniżyć koszty startów o 30% zapewniając tańszy dostęp do przestrzeni kosmicznej.

Jak podkreśla jednak Jeff Bezos, założyciel kolejnej prywatnej firmy wytwarzającej rakiety – Blue Origin “możliwości wielokrotnego użytku wymagać będą kosztownych remontów, inspekcji i walidacji pomiędzy kolejnymi startami, co spowoduje, że szacowane oszczędności nie będą w rzeczywistości aż tak wysokie, jak optymistycznie zakłada SpaceX”.

Faktycznie głównym celem, jaki na najbliższe lata wyznaczył dla swojej firmy Elon Musk jest przyspieszenie procesów renowacji urządzeń. “Możliwość szybkiego ponownego wykorzystania rakiet jest kluczem do otwarcia przestrzeni. Musimy uzyskać odpowiednią wydajność w ponownym wykorzystaniu rakiet” powiedział podczas konferencji prasowej Musk.

Minął prawie rok od kiedy ostatni raz wykorzystano pojazd kosmiczny firmy SpaceX. Prawdopodobnie możliwe było wcześniejsze ponowne wystrzelenie rakiety, biorąc jednak pod uwagę, że było to pierwsze wydarzenie tego rodzaju, prawdopodobnie podjęto większe środki ostrożności, co wydłużyło okres oczekiwania na ponowny start.

Konieczność zaawansowanych remontów po wcześniejszym locie, mogłaby znacząco wpłynąć na eksploatację rakiet i efektywność ekonomiczną lotów w kosmos. Jak na razie wyniki są obiecujące.