8 lat temu

Widmo Brockenu – mamidło górskie wróżące śmierć?

Autor: Izabela Pilarska

Podczas górskiej wędrówki ujrzeć można intrygujące zjawisko – widmo Brockenu, czyli własny cień odbity na znajdujących się poniżej chmurach lub mgle. Z tajemniczym fenomenem wiąże się przesąd mówiący, że osobę, której objawi się mamidło czeka w górach nieszczęście.

Gdy dodatkowo dochodzi do załamania się promieni słonecznych na kroplach wody, powstaje również tęczowa obwódka zwana inaczej glorią. Szczególnie ciekawy jest fakt, że efekt ten może zostać dostrzeżony oraz sfotografowany jedynie przez tego, do kogo owa gloria należy, co dodaje temu zjawisku grozy.

Fenomen opisał oraz upowszechnił w swoich dziełach literackich w 1925 roku Jan Alfred Szczepański – członek polskich taterników oraz pisarz okresu międzywojennego.

Mimo że dzisiaj dokładnie znany jest nam proces powstawania cienia i jesteśmy świadomi, że samo zjawisko nikomu nie jest w stanie zrobić krzywdy, przesąd wciąż porusza wyobraźnię wielu osób.

Mamidło górskie od wielu lat fascynuje fotografów, którzy z zapartym tchem wykonują intrygujące zdjęcia. Warto jednak pamiętać, że nawet posiadacze najlepszych aparatów często nie są w stanie uchwycić rzeczywistego klimatu oraz barw towarzyszących całemu zjawisku.

CZYTAJ TAKŻE:
– Spektakularne i niezwykle rzadkie zjawiska pogodowe
– Niesamowite i niezwykle rzadko spotykane rodzaje chmur