8 lat temu

5 najbardziej uzależniających substancji na świecie

Oraz ich działanie na mózg.

nalog

Która substancja jest najbardziej uzależniająca? W zależności od tego kogo zapytasz, uzyskasz różne odpowiedzi.

Według różnych naukowców, istnieje wiele różnych sposobów, aby ocenić zdolności uzależniające narkotyku – jak mocno środek aktywuje dopaminy w mózgu, jak wiele wyrządza szkód, wartość narkotyku na rynku, jaki rodzaj objawów odstawienia powoduje, jaki rodzaj przyjemności zgłaszają użytkownicy, oraz jak łatwo ktoś, kto spróbuje substancji wejdzie w uzależnienie.

David Nutt, psychiatra i neuropsychofarmaceuta, który specjalizuje się w badaniach leków, ułożył system rankingowy dla substancji uzależniających, zawierający listę pięciu najbardziej uzależniających substancji na Ziemi, są nimi:

1. Heroina

Nic dziwnego, że zajęła pierwsze miejsce. Eksperci w rankingu najbardziej uzależniających narkotyków na świecie nadali jej wartość 2.5 przy maksymalnej wartości 3.0 w rankingu.

Źródło: www.npr.org

Źródło: www.npr.org

Badania wykazały, że opiat powoduje podniesienie poziomu dopaminy w układzie nagrody w mózgu o 200 procent u zwierząt doświadczalnych.

Heroina jest nie tylko niezwykle wciągająca, jest też niebezpieczna – dawka, która może spowodować śmierć to zaledwie pięć razy tyle, ile potrzebne jest do osiągnięcia narkotycznej ekstazy.

Zażywanie heroiny w ciągu ostatniej dekady wzrosło ponad dwukrotnie wśród młodych osób między 18 do 25 rokiem życia, jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

https://ciekawe.org/2015/10/08/medycyna-vintage-imponujaca-czy-przerazajaca/CZYTAJ TAKŻE: Medycyna vintage – imponująca czy przerażająca?

2. Alkohol

Ponieważ jest powszechnie dostępnym oraz akceptowanym środkiem, wielu użytkowników może nie być świadomych prawdziwie uzależniających właściwości substancji. Alkohol uzyskał wynik 2,2 na 3 w skali ze względu na różne efekty wywoływane w mózgu.

alkohol

W badaniach laboratoryjnych na szczurach, naukowcy stwierdzili, że alkohol zwiększa poziom dopaminy w układzie nagrody od 40 do 360 procent – im więcej zwierzęta piły, tym bardziej poziom dopaminy wzrastał.

Badania wykazują, że około 22 procent osób, które kiedykolwiek spożyją alkoholu popadnie w jakiś rodzaj zależność w pewnym momencie w życiu.

3. Kokaina

Kokaina uplasowała się na trzecim miejscu na liście, ponieważ zasadniczo chroni neurony przed wyłączeniem sygnałów dopaminy, co prowadzi do nieprawidłowej aktywacji ścieżki nagrody w mózgu.

cocaine

Eksperymenty na zwierzętach wykazały, że kokaina powoduje wzrost poziomu dopaminy trzykrotnie.

Kokaina jest nie tylko bardzo wciągająca, niedawne badania wykazały, że dotknięte substancją komórki mózgowe są zachęcane do popełnienia samobójstwa przez zjadanie się – nie brzmi to zbyt przyjemne.

Dodatkowo jakieś 21 procent ludzi, którzy wypróbują kokainy będzie kiedyś uzależnionych od narkotyku w pewnym momencie swojego życia, zgodnie z wynikami National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions (NESARC).

4. Barbiturany

Barbiturany są grupą leków, które początkowo były stosowane w leczeniu lęku i problemów ze snem, zostały jednak zastąpione przez nową klasę leków, benzodiazepiny, w tym Xanax i Valium.

barbitorats

Substancje osiągnęły czwarte miejsce w rankingu ze względu na łatwą dostępność, jako lek na receptę. Jednakże co jest pozytywne ich dostępność ostatnio spadła ze względu na wzrost popularności benzodiazepin.

Barbiturany zakłócają sygnalizację chemiczną w mózgu, co powoduje wyłączanie różnych obszarów mózgu. Leki powodują euforię w niskich dawkach, przy wysokich mogą być śmiertelne, ponieważ hamują oddychanie.

5. Nikotyna

CDC szacuje, że około 40 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych pali papierosy. Nic więc dziwnego, że nikotyna pojawiła się na liście najbardziej uzależniających substancji na świecie.

nikotyna

Wyniki NESARC pokazują, że ponad dwie trzecie ludzi, którzy spróbują zapalić uzależnią się od papierosów.

Badania na szczurach potwierdziły, że zwierzęta mogą nauczyć się naciskać przycisk, aby otrzymywać nikotynę bezpośrednio do krwiobiegu, co podnosi poziom dopaminy w układzie nagrody o około 25 do 40 procent – nie tak wysoko, jak heroina czy alkohol, ale nadal znacząco.