8 lat temu

Mikroarchitektura dla pszczół

Prawie pięciometrowy ul stanął niedawno w centrum Mediolanu. Konstrukcja nazywająca się Honey Factory (Fabryka Miodu), zaprojektowana została przez włoskiego architekta Francesco Faccina.

060ecab50f3d09c8f6729c0cd8b254c8

Nowoczesny pszczeli ul zawiera w sobie wszystkie elementy konstrukcyjne niezbędne do produkcji przez owady słodkiego miodu.

Zainstalowana w ogrodzie Muzeum Wzornictwa w Mediolanie budowla, została zaprojektowana tak, by uchronić jej małych mieszkańców przed dziećmi oraz wandalami.

Dodatkowo jej kształt ma utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci, chronić rój przed złą pogodą i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza – można więc powiedzieć, że pszczoły wkroczyły w XXI wiek!

hf

Czworoboczna konstrukcja nie jest do końca symetryczna, idąc w górę powoli zwęża się, tworząc szpiczasty dach.

Taka wydłużona, kominowa architektura sprawia, że pszczoły wylatując z ula znajdują się od razu na odpowiedniej wysokości – ponad głowami przechodniów, a nie wśród nich. Takie rozwiązania pozwala utrzymać pszczoły daleko od ludzi, którzy mogliby je skrzywdzić.

Photo-by-Delfino-Sisto-Legnani-2

Tylne drzwi konstrukcji są wyposażone w metalową siatkę, dzięki czemu można zajrzeć do środka, podglądać owady czy pszczelarza podczas pracy.

Honey-Factory-By-Francesco-Faccin_dezeen_468_11

klat_honey_factory_francesco_faccin_07

Konstrukcja umieszczona w centrum Mediolanu ma promować ideę miejskiego chowu pszczół oraz pogłębiać wiedzę na temat ich hodowli i płynących z niej korzyści dla środowiska.

„Honey Factor będzie pełnić ważną edukacyjną rolę, umożliwiając mieszkańcom zbliżenie się i obserwację tego złożonego i fascynującego świata owadów, słuchając jednocześnie bzyczenia pszczół” mówi o swoim projekcie Faccin.

„Pszczoły produkują odżywczy i pełnowartościowy pokarm bazując wyłącznie na przetwarzaniu naturalnych elementów, a wytworzony przez nie produkt nie wymaga żadnej dalszej obróbki – produkt od producenta przechodzi bezpośrednio do konsumenta”.

Honey-Factory-By-Francesco-Faccin_dezeen_468_9

Włoski projekt wpisuje się w nowy trend pracy nad poprawą kondycji pszczół i starań na rzecz zachęcenia ich do życia, nie tylko na wsiach, ale i w nowoczesnych miastach.

Podobny projekt pojawiły się m. in. w Oslo, gdzie w różnych częściach miasta poustawiano serie drewnianych uli. Czy nowy trend przyjdzie również do Polski?