7 lat temu

Ranking superbohaterów w odniesieniu do nauki

Ranking został opracowany przez studentów brytyjskich uczelni.

top-marvel-comics-superheroes-u1

Kto jest waszym ulubionym superbohaterem? Superman z powodu swojej siły, Flash ze względu na szybkość czy Iron Man i jego geniusz techniczny?

Mimo iż debata „kto jest najlepszym superbohaterem wszech czasów” będzie prawdopodobnie trwać w nieskończoność, studenci z Uniwersytetu w Leicester postanowili obliczyć, który z super bohaterów jest najpotężniejszy.

W serii artykułów opublikowanych między 2009 a 2016 rokiem, na łamach wydawanego przez uczelnię czasopisma naukowego, studenci badali niektóre z nadludzkich zdolności herosów pod kątem, czy byłyby one w rzeczywistości możliwe oraz które są najbardziej potężne.

Kto zajął pierwsze miejsce? Superman, a zaraz za nim uplasowali się Wolverine, Mystique i Thor.

I miejsce: Superman

superman

Według studentów, biorąc pod uwagę szeroką gamę zdolności przy jednoczesnym istnieniu tylko jednego ograniczenia jakim jest czerpanie energii ze słońca, Superman jest najlepiej wyposażonym bohaterem.

Jeśli Superman przestrzega „prawa zachowania energii”, absorbując energię słoneczną, mógłby wydzielać energię o równowartości 7.07×105 dżuli na sekundę. Stosując atak Superman mógłby uwolnić z siebie ładunek energii w wysokości 3.86×1010 dżuli na sekundę – to więcej niż energia bomby atomowej.

Co więcej, Superman może mieć wyższą gęstość tkanki mięśniowej niż przeciętny człowiek, co może wyjaśnić, jak to się dzieje, że jest w stanie zatrzymać pędzący pocisk.

II miejsce: Wolverine

wolverine

Na kolejnych miejscach uplasowali się X-Meni Wolverine i Mystique, wyposażeni w zdolności mutantów.

Wraz z siłą, Wolverine ma niesamowitą zdolność regeneracji, która jest prawdopodobnie osiągnięta poprzez pominięcie limitu Hayflicka (maksymalnej liczby podziałów komórkowych), co pozwala mu dzielić komórki macierzyste w nieskończoność. Ten stały obrót komórkami może mu również dostarczyć odporności na obce substancje chemiczne i choroby.

III miejsce: Mystique

mystique

Mystique jest natomiast mistrzem manipulacji genów. Może ukrywać się bez względu na wiek, płeć czy rasę przybierając dowolny wygląd. Manipulacja ta prawdopodobnie oznacza, że potrafi ona również szybko się leczyć oraz opóźniać procesy starzenia.

Według studentów pierwsze geny, które musiały się u niej zmutować to MATP, Tyr, MC1R, IRF4 i SLC24A4, co skutkowało zmianami w jej skórze, włosach i oczach.

IV miejsce: Thor

thor

Na czwartym miejscu ląduje Thor – nordyckie bóstwo.

Jest w stanie wyprodukować piorun, co samo w sobie może wymagać 108 dżuli energii. Jeden rzut młotem, Mjöllnirem, zakładając, że stworzony jest z żelaza, może wyrządzić szkody porównywalne do uderzenia ważącego 100 kg samochodu, poruszającego się z prędkością 78 kilometrów na godzinę.

Przy okazji wyboru najlepszego superbohatera, przypadkowo dowiedzieliśmy się również kto jest najgorszym. Według naukowców tytuł idzie do Gotham dla Batmana.

batman

Korzystanie z peleryny może być przydatne, gdy szybuje się po nocnym niebie, ale gdy osiągnie się poziom ziemi, lądując z prędkością około 80 kilometrów na godzinę może to oznaczać śmierć. Batman wciąż potrzebuje spadochronu aby wylądować bez uszkodzeń.

Poniżej znajdziecie dokładny ranking:

Pozycja w rankingu Bohater Liczba badanych supermocy Liczba słabości
1 Superman 7 1
2 Wolverine 4 1
3 Thor 3 0
4 Mystique 3 1
5 The Flash 3 2
6 Black Bolt 2 0
7 Silver Surfer 2 0
8 Spiderman 2 2
9 Iron Man 1 1
10 The Lizard 1 1
11 Iceman 1 1
12 Batman 0 2