8 lat temu

Co ma wspólnego inteligencja psów z naszą własną inteligencją?

Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem psów na pewno uznajesz za oczywisty fakt to, że psy naprawdę kochają swoich panów. Jak inaczej można wytłumaczyć fakt, że twój ulubieniec jest tak szalenie szczęśliwy, kiedy wracasz do domu i wyje godzinami kiedy cię nie ma?

jumpy

Z drugiej strony, równie łatwo zauważyć można, że niektóre psy są mądrzejsze od innych.

Nie wszystkie potrafią zrobić back flipa jeżdżąc na deskorolce, jak pewien collie imieniem Jumpy.

tumblr_o033zdU7G11s02vreo4_500

Teraz dwójka psychologów Rosalind Arden i Mark Adams potwierdziła naukowo również tę znaną wszystkim prawdę. Naukowcy stwierdzili, że psy, które brylują w niektórych testach na zdolności poznawcze, będą równie dobrze wypadać w innych testach.

 

Nie jest to bowiem wynik przypadku lecz generalnego współczynnika inteligencji, który podobnie jak u ludzi, określany jest „współczynnikiem G” i odnosi się do zdolności rozwiązywania zadań.

Aby to stwierdzić opracowano testy, w których zwierzęta musiały odszukać poukrywane za przeszkodami przysmaki w trzech różnych wersjach testu. W pierwszym teście zadaniem zwierzęcia było przemieszczać się między przeszkodami zaaranżowanymi w różnych konfiguracjach, tak aby mieć różne możliwości dotarcia do celu. W kolejnym teście „podążania za celem” badacz wskazał zwierzęciu jeden z dwóch pojemników i obserwował, czy pies dojdzie to wskazanego pojemniczka czy do drugiego. W końcu, w trzecim teście dyskryminacji jakościowej, pies musiał wybierać między małą przekąską a dużą (która traktowana była jako „prawidłowa odpowiedź”). Badanie przeprowadzono na 68 psach rasy Border Collie, które były tresowane do zaganiania stad.

Podobnie jak w przypadku ludzi, którzy różnie wypadają w testach na inteligencję, psy również różniły się w swojej skuteczności. Niektóre przeszły go bez większych problemów, inne trudziły się.

Szczególnie trudna okazała się wersja wymagająca przemieszczania się w labiryncie. W czasie gdy najlepszy wynik wynosił zaledwie 3 sekundy najgorszy przeciągnął się aż do dwóch minut! Wyniki poszczególnych testów korelowały ze sobą – psy które prawidłowo wybierały większą przekąskę równe dobrze radziły sobie w teście ze śledzeniem wskazanej przez eksperymentatora miski. Wyniki te mogą wskazywać na istnienie psiego czynnika G.

Co więcej, wnioski jakie wysunęli naukowcy przełożyć można na wszystkie inteligentne gatunki – wyniki sugerują, że mechanizmy neuronowe mogą być podobne do siebie w całym królestwie zwierząt.

Inne badania również wskazały na istnienie czynnika G u myszy oraz małp, a niektórzy naukowcy sugerują również jego istnienie u owadów. Na bardziej praktycznym poziomie badanie może wskazać na powiązania między inteligencją a zdrowiem ludzkim. W jaki sposób?

Naukowcy ustalili, że wynik w teście na inteligencję może być przesłanką do wnioskowania o zdrowiu jednostki. Wysokie IQ jest związane z dobrym zdrowiem i długim życiem.

Jednakże jednoznaczna interpretacja tych dwóch czynników jest skomplikowana, ponieważ IQ może również korelować z zachowaniami zaburzającymi nasze zdrowie jak picie i palenie tytoniu. Ponieważ psy są wolne od tego rodzaju zachowań, badania dotyczące psiej inteligencji mogą dać naukowcom dokładniejsze dane, na temat relacji między zdrowiem i inteligencją u ludzi.

To sprawia, że mamy kolejny powód aby uważać psy za naszych najlepszych przyjaciół.