8 lat temu

Nadchodzi era męskiej antykoncepcji

Czy mężczyźni będą gotowi na tę zmianę ról?

vasagel

Już niedługo świat antykoncepcji wkroczą poważne zmiany, a to za sprawą męskiej „pigułki”. Problem kontroli płodności stanie się kwestią obojga płci, a nie tylko głównie kobiet, jak do tej pory.

Męska „pigułka” będzie jednak zastrzykiem, stanowiącym jak piszą twórcy „niehormonalną alternatywę wobec prezerwatywy”. Na rynku środek powinien pojawić się w 2018 roku.

Substancja wstrzykiwana do organizmu na być skuteczna przez kilka lat od iniekcji, a jej efekt nie ma być permanentny. Ponadto niehormonalny charakter środka nie powinien budzić obaw jeżeli chodzi o skutki uboczne, często występującymi u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Do zastosowania tej formy antykoncepcji konieczna jednak będzie asysta lekarza.

Jak wyjaśniają twórcy na stronie newmalecontraception.org:

„Vasalgel jest polimerem, wtryskiwanym przy znieczuleniu miejscowym po przewodów transportujących plemniki. Przewody tę są dostępne przez mosznę. Substancja nie będzie jednak wyzyskiwana w penisa ani jądra.

Substancja działa poprzez blokowanie (fizyczne) spermy i oczekuje się, że efekt będzie odwracalny po przeprowadzeniu kolejnego zastrzyku rozpuszczającego polimer. Dokładane dane na temat skuteczności oraz tego, czy efekt będzie faktycznie odwracalny w stu procentach nie są jeszcze znane, medyczne testy na ten temat będą jednak przeprowadzane od początku 2016 roku”.

Vasalgel_Infographic_Lina-WEB

Nawet jeśli badania wykażą skuteczność i bezpieczeństwo Vasagel nie zastąpi on oczywiście pozostałych istniejących obecnie sposobów. Chociaż nowa metoda skutecznie zmniejszy ryzyko niechcianych ciąż z niezabezpieczonych kontaktów seksualnych, lek nie robi nic, aby chronić użytkownika przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Do tej pory lekarze poświęcali wiele uwag kobiecym metodom antykoncepcji, a te proponowane mężczyznom były niezwykle inwazyjne, przez co cały problem spadał głównie na kobiety, które prócz lęku przed niechcianą ciążą musiały brać pod uwagę również zdrowotne skutki uboczne związane z poszczególnymi metodami.

Inicjatywa stworzenia męskiej antykoncepcji realizowana jest przez przedsiębiorstwo społeczne, którego celem jest stworzenie produktu w przystępnej cenie i powszechnie dostępnego. Pieniądze na dalsze etapy badań nad Vasalgelem zbierane są za pośrednictwem Fundacji Parsemus.

Czy uda się jednak przekonać mężczyzn, że antykoncepcją jest również ich obowiązkiem?