Najbardziej absurdalne reklamy z dawnych lat
W chwili obecnej jest dla nas zupełnie jasne, że palenie papierosów ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Zabronione jest reklamowanie wyrobów tytoniowych, w mediach pojawiają się też kampanie przeciwko paleniu. Ale nie zawsze tak było.
Gdy 50 lat temu, 11 stycznia 1964 roku, naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych, Luther Terry, opublikował raport, w którym zwrócił uwagę, że palenie tytoniu powoduje raka i skraca życie… nikt mu nie uwierzył.
Wcześniejsze badania również były ignorowane. Szacuje się, że w tym czasie aż 80% dorosłych amerykanów sięgało regularnie po papierosa. Dopiero lata 70. i 80. przyniosły zmiany w sposobie myślenia. Liczba palaczy zaczęła powoli spadać.
W Polsce moda na palenie przyszła później w latach 80., kiedy na całym świecie następował odwrót od palenia.
„W latach 60. nałóg ten nie był u nas jeszcze tak rozpowszechniony, szczególnie u kobiet, nie było również świadomości zagrożenia” – mówi prof. Zatoński, prekursor kampanii antynikotynowych w naszym kraju (odznaczony w 2006 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne nagrodą im. Luthera Terry’ego, tak zwanym „antytytoniowym Noblem”).
„W latach 80. XX w. uzależnionych od nikotyny było w naszym kraju aż 70 proc. mężczyzn. Polacy zaczęli bić wszelkie rekordy. Statystycznie dorosła osoba wypalała ponad 3,6 tys. papierosów rocznie, a w całym kraju każdego roku wypalano aż 104 mld sztuk papierosów” – mówi prof. Zatoński.
Dawało to niechlubne pierwsze miejsce na świecie, w ilości wypalanych papierosów na mieszkańca kraju! Znaczącą zmianę przyniosła dopiero ustawa o ochronie zdrowia przed skutkami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 1995 roku. Od momentu jej wejścia w życie liczba palaczy w naszym kraju zaczęła spadać. Gdy w 1980 r. paliło 11,4 mln Polaków (42,5%. ludności), to w 2012 było to już tylko 8,8 mln (27,6%).
W czasach swojej „świetności” przemysł tytoniowy promował palenie jak mógł, zapewniając między innymi, że papierosy z filtrem są całkowicie bezpieczne. Oto niektóre z najbardziej absurdalnych reklam w historii.