Magia we wnętrzu ziemi – najpiękniejsze jaskinie na świecie
Te majestatyczne widoki nie pochodzą z mitycznej baśni – większość tych miejsc, znajdujących się głównie w Azji Ameryce Północnej i Europie, jest otwarta dla zwiedzających.

Jaskinia Tham Lod w Tajlandii
Tham Lod
Malownicza jaskinia Tham Lod w północnej części Tajlandii pełna jest stalaktytów i stalagmitów. Przez wnętrze, ciągnące się przez ponad półtora kilometra, przepływa rzeka z krystalicznie czystą wodą, co oczywiście dodaje miejscu uroku i niezwykłości.
Jaskinia jest domem dla setek tysięcy nietoperzy i jerzyków pacyficznych, które przystosowały się do spędzenia części swojego życia w grotach.
Zdjęcia: John Spies on 500px
Hang Son Doong
Wietnamska jaskinia Son Doong jest największą obecnie znaną jaskinią na świecie. Szacunkowo jej rozmiar to 5 km długości, 200 metrów wysokości i 150 metrów szerokości. Jest wypełniona licznymi cudami, w tym własnym systemem pogodowym i niezwykłymi formacjami geologicznymi. Podczas eksploracji jaskini napotkano niezwykle duże egzemplarze pereł.

National Geographic

John Spies on 500px

National Geographic

National Geographic

John Spies on 500px
Jaskinie Batu
Jaskinie Batu w Malezji znane są ludzkości od dawna. Przez stulecia były wykorzystywane przez angielskich i chińskich osadników, jak i rdzennych ludzi Temuan. Guano nietoperzy z jaskini wydobywano kiedyś do celów rolniczych, teraz jaskinia jest wypełniona rzeźbami oraz jest otwarta dla zwiedzających. Prócz turystów odwiedzają ją głównie wyznawcy hinduizmu, w jej wnętrzu znajduje się sanktuarium poświęcone dewie śmierci i wojny – Karttikejakowi.

Zdjęcie: Danny Xeero
Jaskinia kryształów
Jaskinia kryształów w kopalni Naica w Meksyku znajduje się na terenie czynnej kopalni wydobywającej selenit. Niestety jaskinia, z której wybadywany jest kryształ, pozostaje zamknięta dla publiczności ze względu na jej głębokość, panujące w środku ciepło i kwestie bezpieczeństwa. Nie mniej jednak istnieje mnóstwo zdjęć, które ilustrują tę monumentalną kryształową jaskinię.

Zdjęcie: nicole_denise
Jaskinia Waitomo Glowworm
Jaskinia Waitomo Glowworm znajduje się na Północnej Wyspie w Nowej Zelandii. Znana jest z występującej tam ogromnej populacji „świecących robaczków”, które wprowadzają prawdziwie magiczną atmosferę w to miejsce. Jaskinia należy do systemu jaskiń Waitomo Caves, w skład których wchodzą kompleksy innych grot.

Zdjęcie: Waitomo.com
Jaskinie lodowca Mendenhall
Jaskinie lodowca Mendenhall znajdują się na terenie Mendenhall Glacier Recreation Area w Juneau w USA. Spektakularna lodowa jaskinia została wyrzeźbiona przez topniejący lodowiec. Ze względu na niestałą naturę lodowca nie wiadomo, jak długo będziemy w stanie oglądać grotę nim lód znowu skuje wody w jej wnętrzu.

Zdjęcie: Kent Mearig

Zdjęcie: Mark Kelly
Kyaut Sae
O znajdującej się na terenie Birmy jaskini Kyaut Sae bardzo niewiele wiadomo. To, co jest pewne, to że w jej wnętrzu znajduje się buddyjskie sanktuarium.
Marmurowe jaskinie w Patagonii znane są ze spektakularnej turkusowej wody, rzucającej niezwykłe odbicia na białe sklepienie. Jaskinie nazywane są niekiedy marmurową katedrą ze względu na piękno tamtejszych łuków.

Zdjęcie: Lin Tun
Jaskinia Benagil
Jaskinia Benagil w portugalskiej prowincji Algarve znajduje się na wybrzeżu pełnym niezwykłych formacji skalnych, łuków morskich i jaskiń. Powstały one na wskutek erozji podatnych na działania wody skał. Ta piękna jaskinia w pobliżu miejscowości Lagos dostępna jest wyłącznie z wody.

Zdjęcie: Bruno Carlos
Kanion Antylopy
Kanion Antylopy znajdujący się na terenie Arizony powstał na skutek tysięcy lat wiania silnych wiatrów i gwałtownych powodzi, przez co jego ściany wyglądają tak gładko. W czasie sezonu deszczowego jaskinie mogą niespodziewanie napełniać się woda z deszczy, które spadły kilometr dalej.

Zdjęcie: Moyan Brenn

Zdjęcie: Greg Boratyn
Vatnajokull
Lodowcowa jaskinia Vatnajokull na Islandii jest częścią największego lodowca na świecie. Jaskinie takie jak ta powstają na skutek topnienia lodowca. Wchodzenie do środka może być jednak niebezpieczne – lodowiec nie jest trwały jak skały i może w każdej chwili pęknąć.

Zdjęcie: Einar Runar Sigurdson

Zdjęcie: Skarpi
Jaskinia Ellisona
Widoczny na zdjęciu otwór jest częścią Jaskini Ellisona w stanie Georgia. Jest to popularna atrakcja dla odkrywkowych grotołazów – tych, którzy lubią zjazdy do pionowych podziemnych tuneli.

Zdjęcie: National Geographic
Jaskinia Phraya Nakhon
Jaskinia Phraya Nakhon w Tajlandii była w przeszłości popularnym miejscem odwiedzanym przez lokalnych królów. Zawalone sklepienie jaskini zapewnia doskonałe oświetlenie wnętrza. Pawilon w centrum został zbudowany z okazji wizyty króla Chulalongkorn w 1890 roku.
Jaskinia lodowa
Jaskinia lodowa w pobliżu kompleksu wulkanu Mutnovsky na Kamczatce powstała, podobnie jak inne tego rodzaju groty, na skutek aktywności lodowca otaczającego wulkan. Niektóre podziemne korytarze powstają jako „wentyle” odprowadzające gorące powietrze z wnętrza wulkanów. Wiatry tego rodzaju nazywane są fumarolami.

Zdjęcie: Denis Budko

Zdjęcie: Florian Wieczorek
Jaskinia Reed Flute
Jaskinia Reed Flute w Chinach była odwiedzana przez turystów od co najmniej 1200 lat. W Jaskini znajduje się spektakularna aleja stalagmitów i stalaktytów. W chwili obecnej, specjalnie dla turystów, wnętrza są podświetlane na wiele różnych kolorów.
Nazwa jaskini pochodzi od rosnącej w środku wysokiej trawy, którą można wykorzystać do tworzenia instrumentów muzycznych.

Zdjęcie: Peter Stewart