8 lat temu

Odnaleziono ruiny mitycznej indyjskiej świątyni

Według legendy kompleks majestatycznych indyjskich świątyń został zatopiony w jeden dzień. Ile prawdy jest w legendzie?

zatopiona-swiatynia

Osiemset metrów od linii brzegowej Indii, na głębokości około 7 metrów odkryto pozostałości mitycznego pałacu. Schody oraz kamienne bloki stanowiące fragmenty ścian datowane są na co najmniej tysiąc lat.

Odkrycie związane jest z legendą o „siedmiu pagodach” – zespole świątyń powstałych w nadprzyrodzonych okolicznościach u wybrzeży miasteczka Mamallapisam. Prócz legendy na temat świątyń nie ma jednak żadnych śladów pisanych ani przekazów ustnych mówiących o ich powstaniu. Nie znane jest również dokładne umiejscowienie dawnych budynków, które miały zostać zatopione w ciągu zaledwie jednego dnia. Ich poszukiwania trwają od XIX wieku.

Pierwsze znaczące informacje udało się uzyskać dzięki tsunami, które w 2004 roku nawiedziło Azję. Na skutek katastrofy na pewien czas poziom wody w okolicy obniżył się prawie o 500 metrów. Pojawiły się wtedy pierwsze doniesienia o obiekcie widocznym przy linii brzegowej indyjskiego Mamallapisam.

Mamallapisam

Świątynia w Mamallapisam

Mieszkańcy okolicy donosili o widocznych z wody granitowych głazach, odsłoniętych przez obniżone wody. Po pewnym czasie wody powróciły do normalnego stanu, zakrywając z powrotem starożytny obiekt. Ponad dziesięć lat po tych wydarzeniach grupa nurków i archeologów potwierdziła prawdziwość tych spostrzeżeń.

Według informacji Times of India ruiny są pozostałością starożytnego portu, który prawdopodobnie wchodził w skład mitycznego zespołu budowli. Zespół badawczy, składający się z geologów, archeologów oraz nurków z Narodowego Instytutu Oceanografii traktują budowle jako dowód na istnienie legendarnego zespołu „siedmiu pagod Mahabalipuram”.

Jest to jedyny obiekt z mitycznego kompleksu, który udało się współcześnie zaobserwować odkrywcom.

800px-Submerged_Temple_at_Mahabalipuram

Ruiny zatopionego kompleksu świątynnego odsłonięte podczas tsunami (wikipedia)

Szef ekspedycji badawczej Rajiv Nigam z NIC zrelacjonował, że wiele z odnalezionych elementów było trudnych do zidentyfikowania z powodu roślin i organizmów, które przez setki lat rozwijały się na ruinach. Inne zostały z kolei mocno uszkodzone na skutek aktywności prądów i pływów wodnych.

„Jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, że stanowią one część kompleksu budynków”.

zatopiona-swiatynia

zatopiona-swiatynia-2

zatopiona-swiatynia-3

zatopiona-swiatynia-4

Nigam uważa, że ruiny mogą liczyć nawet 1500 lat!

„Zaobserwowaliśmy pewne układy cegieł, które były bardziej popularne w okresie Sangam, czyli jakie 300-200 lat przed Chrystusem. Skryte pod wodą miasta nie są niczym niezwykłym na subkontynencie indyjskim. Przykładem innego zatopionego miasta mogą być liczące 9 tysięcy lat ruiny w pobliżu miasta Gujarat, znajdujące się obecnie na głębokości aż 36 metrów pod wodą. „Z naszych doświadczeń wiemy, że trzy i pół tysiąca lat temu poziom wody był o wiele niższy niż obecnie”.

Według dalszej części legendy piękno miasta posiadającego siedem cudownych świątyń wzbudziło zazdrość boga Indra, który postanowił zatopić je podczas wielkiej burzy.

Zatapiając siedem świątyń pozostawił ruiny jednej z nich widoczne spod wody. Czy w głębi oceanu znajdują się pozostałe budowle? Aby stwierdzić, czy legenda o majestatycznych świątyniach, zatopionych podczas jeden potężnej burzy jest prawdziwa, konieczne będzie kontynuowanie badań.

Źródło: NIO