8 lat temu

Kraj kwitnącej wiśni

Japonia nie bez powodu nazywana jest krajem Kwitnącej Wiśni. 

cherry-blossom-sakura-6

Sakura, czyli delikatne kwiaty wiśni w białym lub różowym kolorze są od dawna symbolem tego kraju i jego estetyki. Są niezwykle popularnym motywem w sztuce, ale dekoruje się nimi również przedmioty codziennego użytku – porcelanę, kimona, papeterię i wiele wiele innych.

Rozkwit niezliczonych kwiatów następuje około początku kwietnia i związany jest z nadejściem ciepłego wiosennego frontu Sakura. Front przemieszcza się z południa na północ powodując rozkwit wiśni w kolejnych regionach kraju. Ponieważ, jak wiemy, pogoda jest nieprzewidywalna, Japończycy śledzą specjalnie nadawane prognozy, żeby wiedzieć, kiedy dokładnie wiśnie zakwitną w ich okolicy. Jest to bowiem popularny czas na odpoczynek i urlopy.

W tym czasie każdy Japończyk powinien tradycyjnie urządzić sobie piknik pod kwitnącym drzewem. Ma to swoją nazwę – hanami co dosłownie znaczy oglądanie kwitnących wiśni. Jest to tak popularne, że konieczne jest czasem rezerwowanie miejsca pod szczególnie pięknym drzewem, czy nawet opłacanie takiej lokacji.

cherry-blossom-sakura-14

Zwyczaj hanami funkcjonuje w Japonii od kilkunastu wieków. W dawnych czasach przyjęcia pod kwitnącym drzewem wiśni, urządzali cesarzowie. Łączyło się ono z innym obrzędem. Wierzono, że rozkwitnięcie drzewa następuje, gdy wstępuje w nie bóstwo urodzaju, zwiastujące rozpoczęcie pory sadzenia ryżu.

W Japonii występuje ponad 100 gatunków drzew wiśni. Różnią się one między innymi kolorem płatków. Co ciekawe, większość drzew nie owocuje.

Niestety piękno kwiatów wiśni można podziwiać bardzo krótko. Nawet, gdy nie ma silnego deszczu, który obrywa płatki, kwitnienie trwa co najwyżej tydzień. Trzeba jednak przyznać, że w tym czasie Japonia wygląda oszałamiająco pięknie.

cherry-blossom-sakura-2

cherry-blossom-sakura-4

cherry-blossom-sakura-16

cherry-blossom-sakura-12

cherry-blossom-sakura-13

cherry-blossom-sakura-9

cherry-blossom-sakura-18

cherry-blossom-sakura-30

cherry-blossom-sakura-31

cherry-blossom-sakura-17

cherry-blossom-sakura-24

cherry-blossom-sakura-8

cherry-blossom-sakura-1

cherry-blossom-sakura-3

cherry-blossom-sakura-5