8 lat temu

Koniec chińskiej epoki futurystycznego budownictwa?

Przypomnijmy sobie kilka najbardziej okazałych przykładów futurystycznego chińskiego budownictwa…

42-27999198.jpg__800x600_q85_crop

Wieżowiec CCTV w Pekinie

Chińczycy nie lubią robić czegoś na pół gwizdka. Nie ważne, czy chodzi o korki w mieście, czy pomniki na skwerach – ważna jest skala projektu. Podobnie ma się sprawa w wypadku architektury – przez ostatnie dekady Chiny co rusz prezentowały światu coraz większe i coraz bardziej zaskakujące budowle, rodem z futurystycznego snu. Jednak era tych niezwykłych inwestycji może powoli dobiegać końca.

Chiński rząd wezwał firmy developerskie do zaprzestawania z „przeskalowaną, ksenocentryczną i dziwaczną” architekturą, która jest „pozbawiana wszelkich tradycji kulturowych”. Zamiast tego architekci zostali poproszeni o mocniejsze uwzględnianie funkcjonalności niż formy budynku, i skupienie się na ekologicznych technologiach budowy.

Nie jest to z resztą pierwszy raz kiedy rząd chce powstrzymać rosnące niczym grzyby po deszczu fantazyjne budownictwo. W 2014 roku prezydent Xi Jinping wygłosił dwugodzinną przemowę, w której ostro rozprawił się z nielubianymi przez siebie budowlami, porównując m.in. wieżowiec CCTV o strukturze spirali, do skręconych spodni olbrzyma.

Odważna, żeby nie powiedzieć dziwaczna architektura, przez dziesięciolecia była symbolem nowoczesności Chin. Krajowe władze postanowiły jednak zatrzymać dalszy rozwój tego trendu. Zobaczy zatem o czym dokładnie mowa…

Wielki kwiat lotosu

wujiun_lotus.jpg__800x0_q85_crop

Jaki może być lepszy dodatek do sztucznego jeziora niż sztuczny kwiat? Wujin – budynek lotos jest siedziba lokalnych władz miejskich. Jak natomiast wejść do środka budynku znajdującego się na samym środku jeziora? Przez podwodną część.

Hotel trzech cesarzy

42-28024051.jpg__800x0_q85_crop

Tianzi Garden Hotel wygląda jakby został zbudowany specjalnie z myślą o wpisaniu na listę najdziwniejszych budynków świata. Jego licząca 10 metrów fasada przedstawia trzech bogów – fortuny, dobrobytu praz długowieczności, stojących obok siebie. Miejsce z pewnością gwarantuje niezapomniany pobyt.

Skała na szczycie wieżowca

42-50584594.jpg__800x0_q85_crop

Tego fenomenu architektonicznego nie możemy już zobaczyć w Pekinie. Skalny ogródek został wybudowany na dachu bloku mieszkalnego bez zgody władz przez zamożnego doktora. Struktura z powodu nielegalnego użycia skał i roślin została zdemontowana.

USS Enterprise

42-79529331.jpg__800x0_q85_crop

Mówiąc o bogatych, lubiących architekturę potentatach – chiński urzędnik wydal prawie 100 miliardów dolarów na wybudowanie w Changel budynku inspirowanego amerykańskim filmem o przygodach statku komicznego Entrprise.

Dużą część kosztów pochłonęła umowa z producentami filmu na zabezpieczenie ich praw autorskich. Budynek stał się siedzibą firmy produkującej gry komputowe. Wchodząc na mostek dodatkowo natknąć się można, nie wiedzieć czemu, na pełnowymiarową replikę szkieletu Tyranozaura Rexa.

Surrealistyczny okrąg

42-81242975.jpg__800x0_q85_crop

Za rozświetlonymi neonami skrywa się kolejny hotel – Sheraton Huzhou. MOże was to zaskoczyć, ale kształt podkowy ma swoją kontynuację pod wodą. Znajdujące się w jeziorze dwa dodatkowe piętra pozwalają domknąć krąg, tworząc w środku idealny owal.

Złote jajo

42-64658593.jpg__800x0_q85_crop

To świecące jajo nie jest największą na świecie ozdobą wielkanocną – to narodowe centrum sztuk performatywnych. Budynek wyposażony jest w salę operową, koncertową i kilka teatralnych.

Jajo, wybudowane w Pekinie można w nocy przejrzeć na wylot i oglądać znajdujące się w środku żółtko.

Fortepian i wiolonczela

42-28259841.jpg__800x0_q85_crop

Oczywiście nie tylko Pekin ma monopol na tworzenie innowacji architektonicznych. Ten zainspirowany muzyką budynek, znajduje się w Huainan i został zaprojektowany przez studentów architektury, którzy chcieli zachęcić turystów do odwiedzin ich miasta.

Budynek jest w całości wygnany ze szkła.

Wieli bęben

42-63348358.jpg__800x0_q85_crop

Jak donosi księga rekordów Guinnesa, jest to największy na świecie budynek w kształcie bębna. Warta 21 milionów dolarów budowla jest siedzibą centrum turystycznego.

Szklany kwiat

42-33640975.jpg__800x0_q85_crop

Ten nietypowy kwiat nie dość, że wygląda imponująco to na dodatek cały wykonany jest ze szkła. Można go zobaczyć na fasadzie muzeum szkła w Szanghaju. Składająca się z 250 kawałków kompozycja jest więc świetnym uzupełnieniem kolekcji wystawianej w środku.