8 lat temu

W jaki sposób grupa krwi wpływa na twój charakter?

grupa-krwi-ciekawe

Coraz więcej osób, zamiast zapytać cię o znak zodiaku, spyta o grupę krwi…

W 1930 roku japoński profesor Takeji Furukawa opublikował artykuł, twierdząc, że poszczególne grupy krwi – A, B, AB i 0, są odzwierciedleniem różnych typów osobowości. Od tego czasu kategoryzacja po grupie krwi zwana „ketsueki-gata” mocno zakorzeniła się w kulturze japońskiej.

Podobnie jak horoskopy astrologiczne, japońska telewizja i gazety oferują horoskopy dla poszczególnych grup krwi. Książki omawiające szczegółowy związek, między grupą krwi a osobowością, są bezterminowymi bestsellerami w kraju kwitnącej wiśni. Istnieją nawet specjalni swaci, którzy szkolą się w poszukiwaniu przyszłego małżonka na podstawie grupy krwi!

Jednak podobnie jak z astrologią, korelacja pomiędzy grupą krwi a osobowością pozostaje nieudowodniona naukowo. Krew może jednak wpłynąć na cechy fizyczne, kształtując pewne predyspozycje naszego organizmu…

Grupa A

Jeśli jesteś posiadaczem tej grupy, możesz oddawać krew osobom z grupą A oraz AB.

Ilość antygenów w twojej krwi może wpływać na ilość hormonów produkowanych przez ciało. Osoby z tą grupą krwi są bardziej narażone na wyższy poziom hormonu stresu – kortyzolu. Mają również większe prawdopodobieństwo zapadnięcia na niektóre choroby – 20% wyższe ryzyko raka żołądka względem typu 0 i B oraz innych rodzajów raka, takich jak niektóre odmiany raka trzustki i białaczki. Osoby z tą grupą są również bardziej podatne na zakażenia ospą i ciężką malarią.

Jeśli chodzi o cechy osobowości, to mimo przywódczych cech, osoby te nie powinny zasiadać na kierowniczych stanowiskach w związku z podatnością na stres. Są niecierpliwe i miewają problemy ze spokojnym snem. Osoby z grupą krwi A to perfekcjoniści, którzy dobrze sprawdzają się w naukach ścisłych i ekonomii. Są przy tym wrażliwi i potrafią współpracować z innymi.

Niestety stres wykańcza ich system immunologiczny szybciej niż pozostałe typy. Dlatego w ich diecie konieczne jest dostarczanie produktów korzystnych dla enzymów trawiennych – sfermentowanych produktów i napojów, należy również uważać na białko zwierzęce – surowa ryba jest lepszym rozwiązaniem dla żołądka niż usmażona.

Typ B

Jeśli masz typ B, możesz być dawcą czerwonych krwinek dla typu B i AB.

Osoby z krwią typu B mają 11% wyższe ryzyko chorób serca. Kobiety z grupą AB lub B mają podniesione ryzyko zachorowania na raka jajnika. Jednak jeśli masz typ B, nie oznacza to tylko złych wiadomości. Osoby z krwi typu B mają do 50.000 razy większą liczbę przyjaznych szczepów bakterii w organizmie, niż osoby z obu typów – A i 0, co oznacza same dobre rzeczy dla twojego układu trawiennego i immunologicznego.

Jeśli chodzi o cechy charakteru, osoby z grupą B wydają się dobrze zbalansowane – są rozważne jak grupa A i ambitne jak 0. Dodatkowo posiadają umiejętność łatwego wczucia się w punkt widzenia innych osób, ich empatia powoduje jednak, że niekiedy trudno im podjąć decyzję, czy skonfrontować się w obliczu konfliktu. To osoby elastyczne i potrafiące się dostosować – dobrzy przyjaciele.

Typ AB

Jeśli masz krew typu AB, jesteś uniwersalnym biorcą.

Osoby z grupą AB okazują się mieć 23 procent zwiększone ryzyko chorób serca. Kobiety mają podwojone prawdopodobieństwo, że w ciąży będą cierpieć z powodu tak zwanego stanu przedrzucawkowego.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Neurology” wykazały, że osoby z typem krwi AB są 82% bardziej narażone na problemy poznawcze – szczególnie w takich dziedzinach jak pamięć, uważność czy zdolności językowe.

Osoby z tą grupą krwi są niezwykle towarzyskie, nie przejmują się małymi rzeczami i uważne są za uduchowione, czasem wręcz niestabilne. Jest to najczęściej występująca grupa krwi wśród Polaków. Jeśli trafisz na przyjaciela z tą krwią, nigdy nie będziesz się nudzić.

Niestety podobnie jak w przypadku grupy A, osoby te kiepsko radzą sobie ze stresem. Są jednak bardziej aktywne i silniejsze. Osoby z tą grupą krwi są indywidualistami, czują się ograniczane zwykłymi definicjami i rolami społecznymi, chcą robić rzeczy po swojemu.

Jeśli chodzi o optymalną dietę, to osoby te mogą dryfować gdzieś pomiędzy typem A i B – należy stwierdzić, który sposób odżywiania jest lepszy dla danej jednostki. Przykładowo zwierzęce produkty mleczne mogą równocześnie być dla nich dobre lub nie.

Typ 0

0 minus to uniwersalny typ dawcy, czyli osoby z tego typu krwią mogą oddać czerwone krwinki każdemu.

Czytaj także: Dlaczego osoby z grupą krwi zero są wyjątkowe

Jeśli masz typ krwi 0, jest prawdopodobne, że dostaniesz wrzodów – i wierzcie lub nie, masz większą szansę na zerwanie ścięgien Achillesa. Osoby tę są również bardziej narażone na cholerę. Dobrą wiadomością jest to, że ludzie z krwią 0 mają niższe ryzyko raka trzustki i zgonu z powodu malarii niż osoby z innymi grupami krwi.

Osoby te także radzą sobie lepiej ze stresem niż osoby z pozostałych grup. Są typami samotników i przywódców, skupionych, samodzielnych i odważnych. Mają dobrze rozwiniętą psychikę, jak i muskulaturę fizyczną ciała. Osoby te dobrze czują się podczas intensywnej aktywności fizycznej każdego dnia. Posiadają silną wolę i intuicję, niekiedy egocentryczne i nieprzewidywalne, często pracoholicy.